Avukat Münip Ermiş:

12 Mayıs 2011

Bianet / 12.05.2011

Turan’ın Kafasına Dipçikle Vuran Polis Ağır Ceza’da Yargılanmalı

23 Nisan 2009’da özel harekat polisinin dipçikle kafasına vurduğu Seyfullah Turan’ın Adli Tıp raporu mahkemeye ulaştı. Rapora göre, Turan hayati tehlike geçirmiş ve polisin müdahalesi hayat fonksiyonlarını orta derecede etkileyici nitelikte.

Ekin KARACA
ekin@bianet.org
ısparta – BİA Haber Merkezi

23 Nisan 2009’da Hakkari’de, kapatılan Demokratik Toplum Partisi’ne (DTP) yönelik operasyonları protesto etmek amacıyla yapılan eylemlerde, polisin göstericilere müdahalesi sırasında arkadaşlarıyla top oynayan 17 yaşındaki Seyfullah Turan, özel harekatçı bir polisin dipçik darbeleri sonucu ağır yaralanmıştı.
Seyfullah Turan’ı başından ağır yaralayan polis memuru B.T’nin yargılandığı davanın görüldüğü Isparta 3. Asliye Ceza Mahkemesi’ne Turan’ın sağlık durumunu gösteren Adli Tıp Raporu ulaştırıldı.
“Müdahale hayat fonksiyonlarını orta derecede etkileyici”
Seyfullah Turan’ın avukatı Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkan Yardımcısı Avukat Münip Ermiş, bianet’e yaptığı açıklamada, Adli Tıp Kurumu 2. İhtisas Kurulu tarafından hazırlanan raporun, yargılamanın yapıldığı Isparta 3. Asliye Ceza Mahkemesine ulaştığını belirtti ve sözlerine şöyle devam etti:
* Hala görevine devam eden polis memuru “adam yaralamak” suçundan yargılanıyor. Ancak Adli Tıp raporu da gösteriyor ki, polisin uyguladığı şiddet Seyfullah Turan’ın yaşamını tehlikeye sokan bir durum.
* Kişi yaşamsal tehlike geçirirse suçun niteliği tamamen değişir. Bu bağlamda, polisin “nitelikli işkence” veya “insan öldürmeye teşebbüs” suçlarından yargılanması gerekir.
* Adli Tıp raporuna göre, polisin müdahalesi hayat fonksiyonlarını orta derecede etkileyici nitelikte ve kişi üzerindeki etkisi basit tıbbi müdahale ile geçiştirilebilecek cinsten değil.
“Polisin Ağır Ceza’da yargılanması lazım”
* Polis memuru B.T görevine Elazığ’da aynen devam ediyor.
* Şu an B.T. “yaralama” suçu nedeniyle Asliye Hukuk Mahkemesi’nde yargılanıyor. Ancak Adli Tıp raporunda yer alan bilgilere göre, B.T’nin Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanması gerekir.
* Bir sonraki duruşma 9 Haziran’da. Ancak Asliye Hukuk Mahkemesi’nin “görevsizlik” kararı vermesini bekliyoruz. Çünkü “kasten insan öldürmeye teşebbüs” veya “nitelikli işkence” suçlarına Ağır Ceza Mahkemesi bakar.
* Mahkemenin “görevsizlik” kararı vermesi için de duruşma gününü beklemesine gerek yok. Süreci hızlandırmak için önceden bu kararı verebilir.
“Polislerin yargılandığı davaları başka yerlere taşıyorlar”
* Bu dava Hakkari Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açıldı. Ancak Adalet Bakanlığı, güvenlik gerekçeleriyle davayı Isparta’ya taşıdı.
* Genellikle polislerin yargılandığı davalarda bu yöntemi uyguluyorlar. Uğur Kaymaz davasını da başka bir yere sürmüşlerdi. Bu da sürülen davalardan biri.
* O nedenle Seyfullah Turan’ı sıklıkla göremiyorum. Ancak ailesiyle konuştuğum kadarıyla, olayın travmatik etkileri devam ediyor. (EKN)