Avukat Deliduman: Çocuk Hakları İhlalleri Devam Ediyor

22 Temmuz 2011

Bianet / 22.07.2011

ÇHD Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Deliduman, düzenlediği basın toplantısında çocuk hakları ihlallerine dikkat çekti ve yargılanan çocukların haklarının etkin kullanmasının engellendiğini ifade etti.

Ekin KARACA
ekin@bianet.org
İstanbul – BİA Haber Merkezi
22 Temmuz 2011, Cuma

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi’nde basın açıklaması yapan ÇHD Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Müşir Deliduman, adil ve dürüst yargılama hakkının ihlal edildiği ve çocuğun yüksek yararının gözetilmediği bir adli yılı geride bıraktığımızı ifade etti.
Türkiye’nin de taraf olduğu Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme ve Çocuk Haklarının Koruma Kanunda belirtilen “Çocuklar hakkında özgürlüğü kısıtlayıcı tedbirler ile hapis cezasına en son çare olarak başvurulması” gereken tedbir olması gerekirken hemen başvurulan tedbir haline geldiğine dikkat çeken Deliduman, yargılamaların uzun ve bıktırıcı olduğunu, yargılanan çocukların haklarının etkin kullanılmasının engellendiğini ifade etti.
“Çocuk mağdurların failleri ödüllendiriliyor”

Çocuk haklarının yerine getirilmesi bakımından Türkiye’nin başarısız olduğunu düşünen Deliduman, aile içi ve sosyal yaşamda emekleri ve bedenleri istismar edilen binlerce çocuğun korunması için yeterli önlemin alınmadığını söyledi.

Kolluk kuvvetleri tarafından şiddete maruz kalmış hatta hayatlarını kaybetmiş çocukların korunmadığına vurgu yapan Deliduman, en ağır sonuçlar ortaya çıktığında bile çocuk mağdurun faillerine layık oldukları cezaların verilmediğini ve cezasızlıkla ödüllendirilerek hukuksuzluğun teşvik edildiğini belirtti.

Ö.S. tam bir yıldır cezaevinde

Avukatlığını yaptığı Ö.S’nin 14 yaşında “terör” suçlamasıyla cezaevine girdiğini söyleyen Müşir Deliduman, Ö.S’nin artık 15 yaşına girdiğini ve 20 Temmuz 2010’dan bu yana bir yıldır tutuklu olduğunu söyledi.

bianet’e açıklama yapan Müşir Deliduman, Ö.S’nin bir yıl içinde beş ayrı cezaevine nakledildiğini, bu cezaevlerinde genellikle tek başına kaldığını, son olarak gönderildiği Erzurum Cezaevi’nde ise yanına bir kişinin verildiğini ifade etti ve ekledi:

“Gökyüzünün altında oyunlar oynaması gereken Ö.S. ve diğer çocuklar cezaevlerinde büyüyor. Ö.S bir yıldır cezaevinde tutuklu ama daha hakkındaki iddianame bile hazır değil.”
Adli ve idari soruşturmalar adil olmuyor

Basın açıklamasında 19 Temmuz’da Samsun’da güvenlik güçleri tarafından öldürülen Gökhan Çetintaş’a da dikkat çeken Müşir Deliduman, yetkililerin Gökhan’ın öldürülmesini neredeyse meşru gösterecek düzeyde beyanlarda bulunduğunu ifade etti.

Yetkililerin adli ve idari soruşturma yapacaklarını açıkladığını ancak daha önce de güvenlik güçleri tarafından öldürülen çocuklar için bu sözlerin sarf edildiğini duyduklarını, ancak pek adil, idari ve adli soruşturma yapıldığına denk gelmediklerini söyledi.

“Çocuk hakları açısında karamsar bir tablo ile bu adli yılı kapatıyoruz” diyen Deliduman, gelecek adli yılın, çocuklar için güzel günlerin olacağı bir adli yıl olmasını dilediklerini ifade etti ve ekledi: “Yeni adli yılda çocukların eziyet ve işkenceye tabi tutulmadığı, sömürülmediği, hapishanelerde çürütülmediği bir adli yıl olsun. Artık halkımıza bir daha Gökhan Çetintaş, Ceylan Önkol, Uğur Kaymazların acılarını yaşatılmasını istemiyoruz.” (EKN)