Atın Sürüklediği Çocuk Öldü

3 Agustos 2011

Bianet / 03.08.2011

Van’ın Çaldıran ilçesinde 12 yaşındaki Sami İştenyılmaz’ın ölümüne neden olduğu ileri sürülen askerler hakkında Van Barosu, İHD ve Mazlum-Der ortak bir rapor hazırlıyor.

Van’ın Çaldıran ilçesinde 30 Temmuz Cumartesi günü askerlerin 12 yaşındaki Sami İştenyılmaz’ın ölümüne yol açtığı, gene Çaldıran’da 25 yaşındaki Ercan Uca’nın ise askerlerin açtığı ateş sonucu hayatını kaybettiği bildirildi. İki olayla ilgili olarak Van’da bir araştırma heyeti kuruldu.

Van Barosu adına Avukat Turan Ece ve Cahit Kutlak, Van Mazlum-Der Şubesi adına Mehmet Nasri Aydın, Van İnsan Hakları Derneği (İHD) adına Şube Sekreteri Sami Görendağ ve Van İHD Çaldıran İlçe Temsilcisi Kudrettin Fırtına’dan oluşan heyet, Uca’nın hayatını kaybettiği Soğuksu Köyü ve İştenyılmaz’ın hayatını kaybettiği Sarıçimen Köyü’ne giderek olay yerlerinde incelemelerde bulundu.

Heyetin ölüm olaylarıyla ilgili hazırlayacağı raporu önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacağı açıklandı.

“Baba, askerlere yalvardı”

Yaşananlarla ilgili bianet’e açıklama yapan Van İHD Şube Sekreteri Sami Görendağ, hayatını kaybeden 12 yaşındaki Sami İştenyılmaz’ın babası ve iki görgü tanığı ile konuştuğunu söyledi.
Görgü tanıklarının anlattığına göre, baba İştenyılmaz’ın Sarıçimen Köyü civarında ot topladıktan sonra birkaç ot balyasını ve kan kanseri olan oğlu Sami’yi ata yükleyerek köye doğru hareket ettiklerini söyleyen Görendağ, baba ve oğlun mazot kaçakçılarına karşı pusu kuran askerlerle karşılaştığını ifade etti.

Babanın askerlere üstüne basa basa oğlunun kan kanseri olduğunu ve atı korkutacak herhangi bir hareket yapmamalarını söylediğini belirten Görendağ, gelişmeleri şöyle aktardı:

“Komutan, elindeki sopayla balyaların altında mazot olduğu düşüncesiyle balyalara vurmaya başlamış. Ancak balyaların altından mazot falan çıkmamış. Görgü tanıkları, bu sırada askerlerin havaya ateş ettiğini söylüyor. Bunun üstüne paniğe kapılan at şaha kalkıp çocuğu 150 metre boyunca sürüklemiş. Çocuk baygın halde yerde yatmasına rağmen askerler beş dakika mesafedeki araçlarıyla çocuğu hastaneye götürmemişler. Çocuğun babası çocuğu hastaneye götürmek için komutana yalvarmasına rağmen komutan, ‘Beni ilgilendirmez’demiş. Çocuk sonra olaydan üç saat sonra, hastaneye götürülürken ölmüş.”

“Kaçakçı diye öldürülmesi mi gerekir?”

Aynı gün, yine Çaldıran’da askerler tarafından açılan ateş sonucu 25 yaşındaki Ercan Uca’nın hayatını kaybetmesi olayına da değinen Görendağ, Uca’nın hedef gözetilerek dört taraftan açılan ateş sonucu öldürüldüğünü söylüyor.

Ercan Uca ve beraberindeki iki kişinin cumartesi sabahı saat 06.00 sularında mazot almak için boş bidonlarla İran sınırına gittiğini söyleyen Görendağ, üç gencin pusu kuran askerlerle karşılaştığı bilgisini veriyor.

Askerlerin herhangi bir şekilde uyarıda bulunmadan silahsız üç gence doğru dört taraftan ateş etmeye başlamasına dikkat çeken Görendağ, olay sonrasında iki kişinin yaralandığını ve Ercan Uca’nın olay yerinde hayatını kaybettiğini söylüyor.

“Güvenlik güçlerinin görevi nedir? sorusunu soran Görendağ, “Bir insan kaçakçı da olabilir, baş bir şey de. Güvenlik güçleri şüpheli gördükleri birini öldürmek değil, etkisiz hale getirmekle sorumludur” diyor ve ekliyor: “Yoksa bunun adı yargısız infaz olur.” (EKN)

Van – BİA Haber Merkezi