Aşıyı yaptırmayan baba, bedelini öder

9 Ekim 2012

 

Sabah / 09.10.2012

 

ALİYE ÇETİNKAYA

 

Çocuk Mahkemesi, yeni doğan bebeğine aşı yaptırmayı reddeden babanın, çocuğunda aşısızlıktan meydana gelebilecek hastalıkların tedavi bedelini ödemesine karar Verdi.

 

Ankara 2. Çocuk Mahkemesi örnek bir karara imza atarak, yeni doğan çocuğuna aşı yaptırmayı kabul etmeyen babanın, aşısızlıktan meydana gelebilecek hastalıkların tedavi masrafını ödemesini kararlaştırdı. Ankara’da bir kamu kurumunda mühendis olarak görev yapan M.F., doğum sonrası aşıları faydasız olduğu gerekçesiyle geçen yıl dünyaya gelen kız bebeğine yaptırmadı. Uyarılara rağmen aşıların yararsız olduğunu iddia eden baba ikna edilemedi. Bunun üzerine Aile ve Sosyal Politikalar Ankara İl Müdürlüğü, mahkemeye başvurarak, ailenin onayı olmaksızın bebeğin aşılarının yapılması için karar verilmesini talep etti. Ankara Çocuk Mahkemesi, hiçbir şekilde çocuğa zorla aşı yapılamayacağını belirterek, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile Bakanlık yetkililerinin aileyle görüşerek ikna etmelerini istedi. İknada aşı yaptıran çocukların sağlık durumları ve yaptırmadığı zaman karşılaşacağı durum anlatılacak. Aşıdan kaynaklanabilecek sorunlar anlatılarak, aile ikna edilmeye çalışılacak. Mahkeme heyeti, ailenin ikna edilememesi halinde, aşısızlıktan kaynaklanacak çocuk felci, menenjit, hepatit-B, verem gibi hastalıkların tedavi bedelinin sosyal güvenceden karşılanmadan babadan tahsil edilmesini kararlaştırdı.

ÖRNEK KARAR
Çocuk Mahkemesi kararı örnek olarak, Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve il müdürlüklerine gönderildi. Türkiye’de yaklaşık 280 bin ailenin yeni doğan bebeğine aşı yaptırmadığı göz önünde bulundurulduğunda bakanlığın kararı nasıl uygulayacağı önümüzdeki günlerde belirlenecek. Karar, Sağlık Bakanlığı’na kayıtlı, aşısız 280 bin çocuk için uygulanabilecek.