”Arabulucu öğrenciler” sorunları çözerek fark yaratıyor

21 Haziran 2012

 

Hürriyet / 21.06.2012

 

Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunanların çalışmalarını görünür kılmak amacıyla hayata geçirdiği “Fark Yaratanlar” programı, izleyenleri ile buluşmaya devam ediyor. Liselerde yaşanan sorunlara müzakereci öğrenciler aracılığıyla çözüm getirmeyi amaçlayan Prof. Dr. Abbas Türnüklü Fark Yaratanlar arasındaki yerini aldı.

 

Liselerdeki sorunları arabulucu öğrenciler çözüyor

 

PROGRAMIN VİDEOSUNU BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ / WEB TV

 

Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikolojik Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olan Prof. Dr. Abbas Türnüklü, liselerde öğrenciler arasında yaşanan çatışmaları çözmek hedefiyle müzakere sistemini geliştirdi. Rehberlik öğretmenleri tarafından uygulanan müzakere sistemiyle, anlaşmazlığın doğası, müzakere, iletişim, öfke yönetim ve arabuluculuk becerileri gibi konuları içeren 30 saatlik bir eğitim sonucu her okulda arabulucu ve müzakereci öğrenciler yetiştiriliyor. Okulun barıştırıcıları, uzlaştırıcıları olarak görev yapan öğrenciler, çatışma yaşayan öğrenciler arasındaki sorunları çözüyor.

 

5 yılda 350 arabulucu öğrenci yetişti

 

İlk olarak İzmir’deki Aybers Hikmet Karabacak Lisesi’nde pilot uygulaması yapılan arabulucu öğrenci sistemiyle 5 yılda 350 arabulucu öğrenci yetişti ve 750 çatışma masa başında müzakere edilerek çözüldü. Bu yenilikçi uygulamayla, okuldaki şiddet olaylarında azalmalar yaşandığı, öğrencilerin sorunları çözme konusunda daha girişimci oldukları gözlemlendi. Öğrenciler, okuldaki uzlaşmacı yaklaşımlarını mahallelerine ve ailelerine de taşıyarak sorunları çözme konusunda daha aktif rol almaya başladı. Projenin başarıya ulaşması dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı, “Şiddete Karşı Ulusal Eylem Planı 2006-2011” genelgesinde programa atıfta bulundu.

Prof. Dr. Abbas Türnüklü, “Anlaşmazlık Çözümü, Müzakere ve Akran-Arabuluculuk Eğitim Programı: Liselerde Şiddetin Önlenmesi” adlı bir de kitap hazırladı. Okuldaki sorunları ve bunlara karşı alınabilecek çözümleri içeren kitabın ders kitabı haline getirilerek tüm Türkiye’deki okullara dağıtılması hedefleniyor.

 

Abbas Türnüklü’nün fark yaratan hikayesi www.farkyaratanlar.org ve www.sabancivakfi.org internet sitelerinin yanı sıra Facebook, Twitter ve Youtube’da izlenebiliyor. Programda bugüne kadar 80 ‘Fark Yaratan’ın öyküsü yayınlandı.

 

Fark Yaratanlar videolarını izlemek ve paylaşmak için:

http://www.sabancivakfi.org/sayfa/abbas-turnuklu-2
http://www.farkyaratanlar.org/Video/81-abbas_turnuklu.aspx
www.facebook.com/FarkYaratanlar
www.twitter.com/Farkyaratanlar
www.youtube.com/user/turkeychangemakers