Arabadan indirip kurşuna dizdi

23 Ekim 2012

 

DHA / 23.10.2012

 

DİYARBAKIR’ın Dicle İlçesi’ne bağlı Uğrak Köyü’nde özel otomobildeki biri çocuk 5 kişi taranarak öldürüldü.

 

Felat BOZARSLAN-Bayram BULUT- Esat TAŞTEKİN/ DİCLE (Diyarbakır), (DHA)

 

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, olayın siyasi olmadığını belirterek, kan davasından kaynaklandığını söyledi. Dicle İlçesi’ne bağlı Uğrak Köyü’nde bugün saat 16.20 sıralarında plakası ve sürücüsü belirlenemeyen özel bir otomobil, kimliği belirsiz kişiler tarafından durduruldu. Sürücüyü araçtan indiren silahlı kişiler, otomobilde bulunanları otomatik silahlarla taradı. Olayda Ramazan Bilge, Latife Bilge, Ramazan Akelma, Hacer Akelma ve çocuk olduğu belirtilen İbrahim Akelma adlı 5 kişi yaşamını yitirdi.
Olayın jandarmaya bildirilmesinden sonra, jandarma saldırganları yakalamak için operasyon başlattı. Araç sürücüsü de ifadesine başvurulmak üzere jandarma tarafından gözaltına alındı.Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, olayın siyasi olmadığını, 2005 yılında kız kaçırma meselesi nedeniyle aralarında husumet bulunan kişilerin gerçekleştirdiğini söyledi. Olayla ilgili başlatılan soruşturma devam ediyor.

ARABADAN İNDİRDİKTEN SONRA KURŞUNA DİZMİŞ

Dicle İlçesi’nden Uğrak Köyü’ne dönen ve içerisinde biri çocuk 6 kişinin bulunduğu özel otomobilin, köye yaklaşık 2 kilometre kala, silahlı bir kişinin kurduğu birkatla durdurdurduğu ortaya çıktı. Silahlı saldırgan, araç içerisinde bulunan Ramazan Bilge, Latife Bilge, Ramazan Akelma, Hacer Akelma ve çocuk olduğu belirtilen İbrahim Akelma ile adı açıklanmayan sürücüyü dışarı çıkardığı, daha sonra yan yana getirerek otomatik bir silahla kurşuna dizdiği ileri sürüldü.

Aslen Eğil İlçesi nüfusuna kayıtlı olan ve adı açıklanmayan araç sürücüsünün kan davasıyla alakası olmadığı ve yüzden öldürülmediği kaydedildi. Hasımlarını kurşuna dizen kişi daha sonra olay yerinden dağlık alana doğru kaçarak kayıplara karışırken, güvenlik güçleri saldırganın yakalanması amacıyla çalışma başlattı.

Öte yandan olayın yaşandığı yerde cam kırıkları ve kan izleri bulunurken, Uğrak Köyü’ne giriş ve çıkışlar da yasaklandı. Kan davalı iki ailenin de aynı köyde olduğu belirtilirken, jandarma ekipleri köy içerisinde ve çevresinde yeni olayların çıkmaması için sıkı güvenlik önlemleri aldı. Öte yandan anayola çıkan grup köy yolunda da polis güvenlik önlemleri alarak, araç geçişlerine de kontrollü izin veriliyor.

Cenazeler ambulanslar ile otopsi yapılmak üzere Dicle Devlet Hastanesi’ne getirildi. Olayın duyulması ile birlikte yaşamını yitirenlerin yakınları da hastane önünde gergin bir şekilde beklemeye başladı. Polis ve jandarmanın, hem hastane girişinde hem de hastane çevresinde sükü güvenlik önlemi aldığı görüldü.

Uğrak Köyü girişinde biri çocuk 5 kişinin ölümüyle sonuçlanan olay nedeniyle Dicle İlçesi’nde yaşanan gergin bekleyiş devam ediyor.