Antalya’da öğrencinin, okuma yazma öğrenemediği için sınıfa alınmadığı iddiası

24 Eylül 2013

İHA / 24.09.2013

Antalya’da bir okulda 2. sınıf öğrencisinin okuma yazma bilmediği gerekçesiyle öğretmeni tarafından sınıfa alınmadığı iddia edildi.

Manavgat 75. Yıl Cumhuriyet İlköğretim Okulu 2/A sınıfa giden D.Ş.Y. (8) isimli öğrencinin, öğretmeni tarafından okuma-yazmayı iyi bilmediği ve sınıfın ahengini bozacağı gerekçesiyle sınıfa alınmadığı iddiaedildi. D.Ş.Y., aynı okulda eğitim gören 2 kardeşiyle her gün okula gelirken, okul kapısında bekliyor.Okul idaresi tarafından D.Ş.Y. okuma yazma bilmiyor diye sınıfa almayan sınıf öğretmeni hakkında tutanak tutularak Milli Eğitim Müdürlüğüne bilgi verilirken, İlçe Milli eğitim Müdürlüğü yetkilileri öğretmen hakkında soruşturma başlatıldığını dile getirdiler.Çocuğunun okuma-yazma bilmediği ve sınıfın ahengini bozacağı gerekçesiyle öğretmeni tarafından derse alınmadığını belirten anne Sanem Şatıroğlu, “2013 yılı Şubat ayında Ankara’dan Manavgat’a geldik, Oğlumu ve kızımı 75. Yıl Cumhuriyet İlköğretim Okulu’na kaydettirdik. Okullar tatile girene kadar çocuklarım burada okudu. Ayrıldığım eşim tatilde çocuğumun ikametini Ankara’ya almış. Bunu öğrenir öğrenmez Ankara’ya giderek oğlumun velayetini kendi üzerime aldım. Manavgat’a gelerek yeniden bu okula kayıt yaptırdım. Okul idaresi birinci sınıfta okuduğu sınıf kalabalık olduğu için çocuğumu 2/A sınıfına verdi. Sınıf öğretmeni bana ‘bu çocuk okuma yazma bilmiyor, ben bu çocuğu okutamam, hemen Kaymakamlığa giderek suç duyurusunda buluna bilirsiniz’ dedi. Ben kimi neden suçlayacağım. Bunu diyen bir öğretmen. Sonra ‘Kimsenin okuma yazma öğretemediği bir çocuğa ben okuma yazma öğretemem’ diyerek çocuğumu derse almadı. Milli eğitime başvurdum. Dediler ki okul müdürü ilgilenecek. Müdüre çıktım müdür bey sağ olsun ilgilendi ve ‘Mecbur okutmak zorunda. Burası devlet okulu’ diyerek çocuğumu alarak sınıfa çıkarttı ama sınıf öğretmeni gene almadı. Bu durum karşısında öğretmen hakkında müdür tutanak tuttu. Sonuçta şu anda benim çocuğum derste olması gerekirken okulun bahçesinde dolaşıyor. Ben Yetkililerden bu durumu bir an önce çözmelerini ve benim çocuğumun da eğitime başlamasını istiyorum. Çocuğumu ayrıca doğuştan tek böbrekli ve kalp hastası” dedi.D.Ş.Y. ise arkadaşları sınıfta ders çalışırken kendisinin dışarıda dolaştığını belirterek, “Bir an önce bende okuma yazma öğrenmek istiyorum” dedi.

D.Ş.Y.’nin üvey babası Veysel Şatıroğlu da, “Ünlü halk ozanı olan Aşık Veysel’in ben öz torunuyum. Devlet sanatçısı olan birinin torunu olarak bu durumu yaşadığımız için üzgünüz. Bir öğretmenin okuma yazma bilmiyor diye çocuğumuzu sınıfa almaması acı ve hüzünlü bir olay” dedi.Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu ve Milli Eğitim yetkilileri öğretmen hakkında soruşturma başlatıldığını, bu aşamada konuşmanın doğru olmayacağını dile getirdiler.