Anne ve çocuk ölümlerinde hangi ülke kaçıncı sırada?

4 Mayıs 2011

 

MedMagazin / Star / 04.05.2011

 

Anne olmak için en iyi ülke araştırmasında, Norveç başı çekti. Afganistan’ın sonuncu olduğu listede Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında 55. sırada yer aldı.

 

 

‘SAVE THE CHILDREN’ adlı kuruluşun 12’incisini hazırladığı annelik araştırmasında, gelişmiş ülkeler arasında Norveç, anne ve çocuk ölümü oranlarının düşük olması nedeniyle anne olmak için en iyi ülke seçildi. ABD’deki sağlık kuruluşunun araştırmasında, gelişmiş ülkeler arasında Avustralya ikinci, İzlanda üçüncü, ABD  ise 31’inci sırada yer aldı. Kadınların ömrünün ortalama 45 yıl olduğu Afganistan’ın, anne olmak için en kötü ülke olduğu belirtildi. Afganistan’da her 11 kadından biri doğumda, her 5 çocuktan biri 5 yaşını göremeden ölüyor.

ABD’de gebe ölüm oranı yüksek

Norveç’te ise kadınların ömrü ortalama 83 yıl ve sadece 175 kadından biri, 5 yaşına gelmeden çocuğunu kaybediyor. Norveç’te deneyimli sağlık personeli doğumlarda bulunurken, Afganistan’da doğumların sadece yüzde 14’ünde sağlık personeli yer alıyor. Norveç’te kadınların yüzde 82’si modern doğum kontrol yöntemlerini kullanırken, Afganistan’da bu oran yüzde 16. ABD’nin sıralamada 31’inci sırada yer almasının nedeni de, sanayileşmiş ülkeler arasında anne ölüm oranının 2100’de 1 ile en üst seviyede olmasıyla açıklandı. Buna göre, ABD’deki bir kadının hamilelik veya doğumda ölme riski bir İtalyan veya İrlandalı’ya göre 7, Yunanistan’daki kadına göre ise 15 kat fazla. ABD’de ayrıca her bin çocuktan birinin 5 yaşına gelmeden öldüğü, bu oranın sanayileşmiş ülkeler arasında yüksek olduğu belirtildi.

Türkiye sıralamanın gerisinde yer aldı

Listede Fransa 10, Almanya 11, İngiltere 13’üncü, Yunanistan 19, Rusya 38’inci sırayı aldı. Daha az gelişmiş ülkeler arasında ikinci grupta yer verilen Türkiye ise Küba’nın birinci, İsrail’in ikinci ve Kıbrıs Rum kesiminin üçüncü olduğu bu listede, 55’inci oldu. Türkiye’de her bin çocuktan 20’sinin, 5’inci doğum gününü göremeden öldüğü belirtildi. Annelerin hamilelik ve doğumla bağlantılı ölüm riski ise Türkiye’de bin 900’de bir olarak açıklandı. Türkiye’de modern doğum kontrol yöntemlerinin, kadınların yüzde 43’ü tarafından kullanıldığı ve kadınların ömrünün ortalama 75 yıl olduğu ifade edildi. En az gelişmiş ülkeler olarak üçüncü ve ayrı bir grupta değerlendirilen Afrika ülkelerinin bir çoğu, araştırmada en alt seviyelerde yer aldı.