Anne sütü alerjiden koruyor

16 Haziran 2013

AA / 16.06.2013

PAÜ Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mete, “Anne sütü alan çocuklar alerjik hastalıklara daha az yakalanıyor” dedi.

DENİZLİ – Sebahatdin Zeyrek
Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emin Mete, anne sütü alan çocukların alerjik hastalıklara yakalanmasının daha az görüldüğünü söyledi.

Mete, AA muhabirine yaptığı açıklamada, alerjik hastalıkların son yıllarda artış gösterdiğini ve halkın en sık şikayetçi olduğu sorunlardan biri haline geldiğini ifade etti.

Genel olarak besin, solunum yolu ve ilaç alerjisi sorunlarıyla doktorlara başvurulduğunu dile getiren Mete, şöyle konuştu:

“Çocukların özellikle 2 yaşına kadar anne sütü almasını tavsiye ediyoruz. Anne sütü alan hastaların alerjik problemlere yakalanmasının daha az olduğunu görüyoruz. Anne sütünün içinde adeta doping etkisi yaratan maddeler var. Bunu alan çocuk kolay kolay ne hasta olur ne de alerjik reaksiyon gösterir. Fakat anne sütü alıyorum asla alerjik reaksiyona yakalanmam diye de düşünmemek de gerekir.”