Anne babalar dikkat!

6 Haziran 2013

 

 

Sabah / 06.06.2013

 

YAŞAR ÖZAY

 

Sınav yaklaştıkça çeşitli etkenler ailelerin ve çocukların kaygılarını artırır. Eksikler nasıl tamamlanacak, konuların tekrarına yetecek zaman var mı, ne yapmak gerekir, deneme sınavlarında gösterilen başarı gerçek sınava yansıyacak mı, çocuğum sınavı kazanabilecek mi, kazanamazsa ne olacak? Öğrenci ve ailesinin sınava ilişkin ürettiği olumsuz düşünceler, sınavdan önce sınavın sonucuyla ilişkili olumsuz tahmin yürütmeler, karşılaşılan herhangi güçlükten sonra sınavın başarılı geçmeyeceğini ifade eden sözler, çocuğun sınav sonucunu olumsuz etkiler.

KAYGILANDIRMAYIN
Sınavın bir kişilik ölçümü olarak görülmesi, başkalarıyla karşılaştırma yapılması, sınavda yeterli başarı elde edilemezse, “Başkaları ne düşünür.”, “Ya rezil olursak.” vb. anlamlar yüklenmesi kaygıyı artıran etmenlerdir.
Ailenin sınava yönelik sergileyeceği tutum, sınavla ilgili tanımları, beklentileri öğrencinin kaygı düzeyini olumlu ya da olumsuz etkiler. Ailelerin çocuklarını teşvik etmek, motive etmek hırslandırmak amacıyla kullandığı yöntemler çoğunlukla sınav kaygısının kaynağını oluşturabilir. Örneğin, “Bu çalışmayla bir yere varamazsın, sana verdiğimiz emeklere yazık, aman bizi mahcup etme ele güne rezil olmayalım, bu şansını iyi kullan” gibi ifadeler kaygıya neden olur. Anne-babalar bu zor sınav döneminde çocuklarını her zaman desteklemeli, çocuklarına ilgi göstermelidir.

TAKDİR EDİN
– Çocuğunuzu iyi tanımalı, neyi başarıp başaramayacağını bilmeli, onu özgün kimliği içinde değerlendirmelisiniz.
– Çocuklarınızı hiçbir zaman başkalarıyla karşılaştırmayınız.
– Çocuğunuzun diğerlerinden farklı kimliğe ve kapasiteye sahip olduğunu unutmayınız. Çocuğunuzun olumlu davranışlarını, başarılarını takdir etmeli, olumsuzlukları yapıcı olarak eleştirmelisiniz.
– Anne-babasının kendisine güvendiğini, onu takdir ettiğini gören çocuğun kendine olan saygısı ve güveni de artacaktır.