Ankara’da ilginç 23 Nisan polisiyesi!

27 Nisan 2011

Milliyet / 27.04.2011

 

23 Nisan’da ilginç bir Ankara polisiyesi daha yaşandı. ‘kabahatlar Kanunu’ gereğince 3 genç gözaltına alındı Sokakta müzik yapan 3 genç gözaltına alındı, ‘Kabahatler Kanunu’ uyarınca ceza kesildi. 2’sinin yaşı 18’den küçük ama ailelere bildirim gereği bile duyulmadı.

Ankara polisi, kamuoyunda tepkiyle karşılanan uygulamalarına bir yenisini daha eklendi. Bu kez hedefte kentin ünlü caddelerinden Tunalı Hilmi Caddesi’nde sokak müziği yapan lise öğrencileri vardı… Geçen yaz grup kuran Çağrıbey Anadolu Lisesi son sınıfı öğrencisi Berk Kemal Pank (17), Oğuzhan Ulucak (17), Mustafa Kuran (18) ve Deniz Bekmez (17) 23 Nisan’da randevulaşıp Tunalı’da buluştu. Berk ve Oğuzhan gitar, Mehmet mızıkasıyla geldi. Org çalan Deniz randevuya gecikti. Grup üyeleri, şarkılar söylerken bir polis memuru yanlarına yaklaştı.

ŞİKAYET VAR, KALKIN

 

Akşam gazetesinden Soner Arıkanoğlu’nun haberine göre, müzik sustu ve memur, ‘Çevreyi rahatsız ediyorsunuz, şikayet var’ deyip Esat Polis Karakolu’na götürdü. Berk orada yaşananları şöyle anlatıyor: ‘Hakkımızda nasıl bir işlem yapacaklarını bilemediler. Sonra bir polis, ‘Amirimle konuştum, acıma, kes cezalarını’ diyerek tutanak tuttu. Kabahatler Kanunu‘nun ‘başkalarını rahatsız edecek şekilde mal veya hizmet satmak’ fiilini düzenleyen 37. maddesi uyarınca 75’er lira para cezası kesildi. O kadar paramız olmadığını, sonra ödeyeceğimizi söyleyip karakoldan ayrıldık.’

 

SIRAYA ÇEKMEYİ BİLİRİZ

Oğuzhan ‘Polis iyi davrandı. Ama bir tanesi, ‘Başka türlü davranmayı, sıraya çekmeyi de biliriz, ucuz kurtuldunuz’ diye şakayla karışık gözdağı verdi. Ben ve Berk 18’den küçük olduğumuz halde ailelerimize haber verme gereği duymadılar’ diyor.

BAHŞİŞ 20, CEZA 225 LİRA

 

Mehmet o gün 20 lira toplayabildiklerini; ancak cezanın 225 lira olduğunu söylüyor. Üç gencin aileleri cezanın iptali için yargı sürecini başlattı.

Ankara’da polis daha önce de Kurtuluş Parkı’nda el ele dolaşan sevgililere kimlik sorup ahlak dersi vermişti. Çayyolu’ndaki içkili bir restorana baskın düzenlenmiş, aileleriyle gelen çocuklar için tutanak tutulmuştu. Bahçelievler‘deki markete ‘içki baskını’ düzenleyen ekip, henüz yürürlüğe girmemiş yönetmeliğin olmayan maddesi uyarınca alkollü içeceklerin tezgah altına indirilmesini isteyen bir tutanağa imza atmıştı.