Ankara Sokaklarında Çocukların Gözünden Direniş

17 Haziran 2013

Bianet / 11.06.2013

ODTÜ ve Hacettepe Üniversitesi öğrencileri, direnişin yapıcı yanlarını ortaya koymak için çocukları sanatla biraraya getirdi ve ortaya konan çalışmalar Ankara sokaklarını süsledi.

İrem DÖNMEZ
iremdnmez@gmail.com

Ankara – BİA Haber Merkezi
ODTÜ ve Hacettepe Üniversitesi öğrencilerinden oluşan bir grup, yanan reklam panolarının kötü görüntülerini ortadan kaldırmak, direnişin yıkıcı değil yapıcı bir eylem olduğunu halka anlatmak adına Kuğulu Park’ta çocuklarla sanatı bir araya getirdi.

“Çocuklar seçiyor”

Kuğulu Park’ta yapılan atölye çalışmalarıyla 4–5 yaşındaki çocuklara resim derslerinin yanı sıra, pankart ve flama hazırlama üzerine dersler verildi. Ortaya çıkan çalışmalar Ziya Gökalp Caddesi, Tunalı Hilmi Caddesi ve Kuğulu Park’ta sergilendi

Gruptaki isimlerden ODTÜ öğrencisi Mahmut Sezgin Memiş çocuklara iyi kötü kavramlarını sorgulatmadıklarını vurgulayarak şunları söyledi:

“4-5 yaşındaki çocuklar neyin ne olduğunu gayet iyi bilerek kuşu, çiçeği, uçurtmayı seçmek yerine; biber gazına, polise, kesilmiş ağaç taslaklarına ilgi gösteriyorlar. Sadece önlerine koyuyoruz. Onlar istiyor, çiziyoruz, boyuyoruz, asıyoruz, yazıyoruz.

“Yapıcı eylemler ile halktan büyük ilgi görüyoruz. Böylece derdimizi de daha rahat anlatabiliyoruz insanlara. Sergilerin çoğunluğu halk tarafından gelen fikirler üzerine yapılıyor. Kolektiftik söz konusu.

“Gerek karikatürler il, gerek komik pankartlar hazırlayarak bir bütün oluşturmaya çalışıyoruz. Bu coğrafya insanının mutlaka her konuda diyecek bir sözü var. Bu çalışmalar da aslında bunun örneği.”

Polis boyalara el koydu

En başından beri direniş de, direniş adına yapılan şeyler de barışın, mizahın, sanatın dili kullanarak yapıldı. Fakat ne yazık ki tam da bu metni yazarken, polisin atölyede yapılan çalışmaları Ankara sokaklarından topladığı, boyaları kırdığı, atölye çalışmalarında kullanılan malzemelere de el koyduğu haberi geldi. (İD/HK)