“Ankara Çocuk Dostu İl Meclisi” Toplandı

20 Kasım 2011

 

Son Dakika / 20.11.2011

 

1.Ankara Çocuk Dostu İl Meclisi, İl Genel Meclisi salonunda toplandı.

 

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, “Ayrımcılık yapmama, çocukların yüksek yararını gözetme, sağlığını ve yaşama koşullarını önde tutma ve çocuklarınfikirlerine saygı duyma, onları kucaklama, bu şehrin anayasası olmalı” dedi.

1. Ankara Çocuk Dostu İl Meclisi, İl Genel Meclisi salonunda toplandı.

Toplantıya, Ankara’nın ilçelerinden Çocuk Meclisi’ne seçilen aralarında engellilerin de bulunduğu 121 ilköğretim öğrencisi katıldı.

Yüksel, buradaki konuşmasında, Çocuk Dostu İl Meclisi etkinliğine çok önem verdiklerini söyledi.

Bugünün Dünya Çocuk Hakları Günü olduğunu belirten Yüksel, Türkiye’nin BM tarafından kabul edilen Dünya Çocuk Hakları Sözleşmesini imzalayan ilk ülkelerden biri olduğunu kaydetti.

Çocukları çok sevdiklerini, onları toplumsal bereket ve geleceğin enerjisi olarak gördüklerini aktaran Yüksel, tüm çocukların Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutladı.

Dünya Çocuk Hakları Sözleşmesindeki tüm maddeleri yüreklerinde hissettiklerini ve samimiyetle kabul ettiklerini dile getiren Alaaddin Yüksel, şöyle devam etti:

“Çocuk Hakları Sözleşmesinde bahsi geçen tüm başlıkları samimiyetle uygulamaya koyacağız ve çocuklarla el ele tutuşarak bunların gereklerini madde madde yerine getireceğiz.

Ankara’da bütün çocuklar eşit. Bu bizim için vazgeçilmez maddelerden biri. Nerede doğmuşsa, dünyada neresinden Ankara’ya gelmişse, rengi, ırkı, anlayışı, siyasi inancı ne olursa olsun Ankara’ya gelen her çocuk bizim için eşittir. Biz bu konudaki ayrımcılığın kesinlikle karşısındayız. Ankara’daki genel kuralımız, birinci maddemiz bu.”

-Çocuk nüfusu-

Yüksel, bütün kamusal ve yerel politikaların belirlenmesinde çocukların yararını ön planda tuttuklarını belirtti.

Çocukların yaşam hakkı ve sağlığının kendileri açısından önemli olduğunu söyleyen Vali Yüksel, çocukların duygu, düşünce ve fikirlerine de saygı gösterdiklerini ifade etti.

Yüksel, “Ayrımcılık yapmama, çocukların yüksek yararını gözetme, sağlığını ve yaşama koşullarını önde tutma ve çocukların fikirlerine saygı duyma, onları kucaklama, bu şehrin anayasası olmalı” dedi.

Ankara’nın çocuk dostu iddiasını ortaya koyacak nadir şehirlerden biri olduğunu kaydeden Yüksel, Ankara nüfusunun yüzde 23’ünü 0-14 yaş grubunda çocukların oluşturduğunu, sadece eğitim kurumlarında 900 bin çocuk bulunduğunu belirti.

Ankara’nın son derece önemli bir çocuk nüfusuna sahip olduğunu kaydeden Yüksel, “Bu şehri tanımlarken çocukların şehri olarak tanımlamak gerekir. Çocuk nüfusunun yüzde 25’lere ulaştığı kaç şehir var” diye konuştu.

Yüksel, Ankara’da her dilden, kültürden çocuklar bulunduğunu belirtti. Ankara’nın çocuk bayramı kutladığını kaydeden Yüksel, bunun çok önemli bir onur olduğunu, bu nedenlerin Ankara’ya çocuk dostu şehir demek için yeterli olduğunu kaydetti.

Yüksel, Ankara’da çocukların kamusal ve yerel tüm politikaların belirlenmesinde paydaş olabilmesi için çalışmalar yapacaklarını bildirdi.

Vali Yüksel, “Önümüzdeki yıl Ankara’da bir kurultay tertip edelim. Bu kurultaya Türkiye’nin tüm şehirlerinden temsilciler alalım. Daha sonra da dünyanın her yerinden çocukları bu şehre getirmeliyiz ve bir dünya kurultayı yapmalıyız” diye konuştu.

Çocuklar tarafından İl Meclisi Başkanlığına seçilen ilköğretim öğrencisi İlayda Süer de konuşmasında, çocuk meclisinin, Ankaralı çocukların sesi olduğunu kaydetti.

Çocuk Dostu İl Meclisi projesinin tüm Türkiye’ye yayılmasını istediklerini dile getiren Süer, Atatürk’ün çocukları ülkenin geleceği olarak gördüğünü ve çocuklara verdiği değeri her fırsatta gösterdiğini ifade etti.

Konuşmaların ardında Vali Yüksel, çocuklara “katılım belgesi” verdi.

Yüksel, kürsüye gelemeyen Ali Gölkaya adlı engelli bir öğrencinin katılım belgesini yanına giderek verdi. Yüksel, binayı engellilere uygun hale getiremedikleri için Gölkaya’dan özür diledi.

Alaaddin Yüksel, daha sonra çocuklara hediyeler verdi.

– ANKARA