Ani bebek ölümü serotonine bağlı olabilir

16 Şubat 2010

 

Radikal / AA / 03.02.2010

Bebeklerin ani ölümünün serotonin hormonunun yetersiz salgılanmasına bağlı olabileceği belirtildi.
Amerikan Tıp Birliği Dergisi JAMA’da yayımlanan araştırma, görünürde veya gerçekten iyi durumda olan bir bebeğin beklenmedik ve açıklanamayan ölümünün (ani bebek ölümü sendromu), bebeklerin beyninin, beyin hücreleri arasındaki mesajların iletimini sağlayan, soluk alıp vermede, uykuda ve kalp ritminde önemli rol oynayan bu hormonu az seviyede salgılamasına bağlı olabileceği belirtildi.

Harvard Üniversitesi’nden Dr. Hannah Kinney ve ekibinin yaptığı araştırma, serotoninin az seviyede salgılanmasının, oksijenin azalması ya da uyurken karında biriken karbondioksit seviyesinin artması halinde, yeni doğan bebeklerin bu durumla başa çıkma becerisini azaltabileceğini gösterdi.

Bilim adamları, ölen bebeklerin beyninden alınan örnekleri inceledi ve ani bebek ölümü sendromu nedeniyle yaşamını yitiren bebeklerde serotonin seviyesinin yüzde 26 düşük olduğunu belirledi.

Bu bebeklerde, beynin serotonin üretmesi için gerekli olan enzim seviyesinin de yüzde 22 az olduğu görüldü.

Bilim adamları, uzun zamandır bebekleri sırt üstü uyutmanın ani bebek ölümlerini azaltmada etkili olduğunun bilindiğini belirterek, bu araştırma sonuçlarının sendromun biyolojik kaynağı hakkında önemli ipuçları verdiğini ve daha fazla risk altındaki bebeklerin belirlenmesi için testlerin geliştirilmesini ve ölümleri önleme stratejilerinin değerlendirilmesini sağlayabileceğini vurguladı.

Ani bebek ölümü sendromu, iki haftalık ila 12 aylık çocuklarda en sık görülen ve bu yaş grubundaki bütün ölümlerin üçte birinden sorumlu ölüm nedeni.