‘Andımız kaldırılsın’

24 Temmuz 2011

NTVMSNBC / 24.07.2011

İlköğretim okullarında okunan ‘öğrenci andı’nın kaldırılmasını isteyen bir grup, Fatih Postanesi’nden Başbakanlık ve Milli Eğitim Bakanlığı’na taleplerinin yazılı olduğu iki mektup yolladı.

İSTANBUL – Yanlarında çocuklarıyla birlikte Fatih Postanesi önünde toplanan Mazlum-Der ve Özgür-Der üyeleri, taleplerini yazdıkları iki mektubu attıktan sonra ‘‘Irkçı Kemalist müfredat istemiyoruz” ve ‘‘Irkçı andı reddediyoruz” sloganlarıyla Saraçhane Parkı’na doğru yürümeye başladı. Ellerinde “Kışla düzenine son”, “Kesintisiz eğitim, kesintisiz zorbalık”, “Okullarda başörtüsüne özgürlük” yazılı pankartlar taşıyan grup adına basın açıklaması yapan Mazlum-Der üyesi Zehra Türkmen, eğitim sistemini eleştirerek “İnsan kişiliğini ve inanç bütünlüğünü görmezden gelen, statükoya aykırı fikir ve yaklaşımlar benimseyebilme ve geliştirebilme hakkını yok sayan bir anlayışla çocuklarımız, gençlerimiz resmi ideolojik kalıplar doğrultusunda şekillendirilmeye çalışılmıştır. Sorgulama cesaretinden yoksun nesiller yetiştirilmesi hedeflenmiş, okul kışlalaştırılmış ve öğrenciler askerleştirilmiştir” dedi.

‘ANADİLDE EĞİTİM OLSUN, MİLLİ GÜVENLİK DERSİ KALDIRILSIN’

Bunlara karşı olduklarını ifade eden Türkmen, “Andımız adlı İslam akidesine aykırı öğeler içeren, kişi putlaştırmasına ve kişilik tahribine yönelik ırkçı metnin her sabah çocuklarımıza zorla söylettirilmesi ayıbına, ilkelliğine ve zulmüne son verilmelidir. İsteyen vatandaşa ana dilde eğitim alma hakkı tanınmalıdır. Okullarda askeri denetim ve vesayet aracı olan kışla tipi eğitimin simgesi Milli Güvenlik dersi kaldırılmalıdır” diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından konuşan ilköğretim 5’inci sınıf öğrencisi bir kız, inançlarına aykırı olduğu halde her sabah ‘Andımız’In okutulmasının kendisi için zulüm olduğunu söyledi.