Anayasa Komisyonu’nda Çocuk ve LGBT Haklarında Uzlaşma

13 Agustos 2013

Bianet / 13.08.2013

Anayasa Uzlaşma Komisyonu çocukların tutuksuz yargılanmasının esas olduğu konusunda uzlaştı. Aynı şekilde eşitlik maddesinin gerekçesine LGBT’lere ayrımcılık yapılmaması için “cinsel yönelim” ifadesi eklenmesinde de anlaşıldı.

İstanbul – BİA Haber Merkezi

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda 18 yaşını doldurmayan herkes çocuk sayılacağı üzerine uzlaşma sağlandı.

Hürriyet’in haberine göre, çocuk haklarını üzerine uzlaşılan hükümlere göre, çocukların tutuksuz yargılanması esas olacak. Tutukluluk veya hükümlülük hallerinde çocuk yetişkinlerden ayrı olarak ve yaşına uygun kurumlarda bulundurulacak.

Ayrıca çocukla ilgili her durumda çocuğun üstün yararı gözetilecek. Çocukla ilgili kararların alınmasında çocuğun katılımı sağlanacak.

Uzlaşma komisyonunda BDP’nin ilgili maddede “Çocukların kendi dilini kullanma hakkı” ifadesinin yer alması önerisi ise kabul görmedi.

LGBT hakları

Uzlaşma Yazım Komisyonu’nda “eşitlik” maddesi de ele alındı. Üzerinde uzlaşılan formüle göre, eşcinsellere “ayrımcılık yapılamayacağı” eşitlik maddesinin gerekçesinde yer alacak.

CHP ve BDP eşitlik maddesi yazılırken LGBT bireylere ayrımcılık yapılmasının önüne geçilmesi için “cinsel yönelim” ifadesinin yer almasını istiyor, AKP karşı çıkıyordu.

Bu konuda ifadenin gerekçede yazılması konusunda uzlaşılarak çözüldü.

Komisyon metnine “cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ile ilgili ayrımcılık yasağı gerekçede ifade edilecektir” ibaresi eklendi

Kadın kotası

Eşitlik maddesinde ayrıca kadın kotasında da bir uzlaşma yaşandı.

Maddeye gerekçe notu olarak “Tüm alanlarda kadın erkek eşitliğini hayata geçirmek üzere devlet organları, başta kadın örgütleri olmak üzere ilgili sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içinde izler” ifadesi yazıldı. (YY)