Anadolu liseleri için ek kayıt hakkı yok

22 Eylül 2011

NTVMSNBC / 22.09.2011

Bakan Dinçer, Anadolu liselerinde açık kalan kontenjanlar için yeni bir ek kayıt hakkı tanımayacaklarını, yeni bir program başlatmayacaklarını ifade ederek, gelecek yıl yerleştirme sistemlerini bütünüyle değiştireceklerini söyledi.

İSTANBUL – Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle ilkokul öğrencilerine yönelik geliştirilen ”Yemekte Denge” eğitim programıyla ilgili toplantının çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Dinçer, bir gazetecinin, ”Mevsimlik çocuk işçilerle ilgili düzenleme yapılmıştı. Okullar açıldı, ancak bazı çocukların okul yerine hala tarlalarda olduğunu görüyoruz? Bununla ilgili ne söylemek istersiniz?” sorusu üzerine, bunun Türkiye’nin çok eski ve köklü sorunlarından biri olduğunu vurguladı ve şöyle devam etti:

”Bu konuda bir ihmal varsa, onun hesabını ilgililere sorarım. Çünkü okul çağındaki bütün çocuklarımızın okula gitmesi bizim için esastır ve o çocukların eğitimi ve sorumluluğu da bizim üzerimizdedir. Ebeveynler bu konuda hassas davranmalılar, ama ondan da önemlisi yerel yöneticilerimizin bu konudaki sorumluluklarını yerine getirmelerini özellikle rica ediyorum.”

ANADOLU LİSELERİ İÇİN EK KAYIT HAKKI TANINMAYACAK

Bir gazetecinin, ”Anadolu liselerinde hala 8 bin boş kontenjan olduğu, özel okullara kayıt yaptıran öğrencilerin, özel okullardaki kayıtlarını silmedikleri için bazı yedekte bekleyen öğrencilerin mağdur durumda olduğu söyleniyor. Siz durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? Birtakım tedbirler veya ek kayıt süresi gündeme gelebilir mi?” sorusu üzerine Dinçer, maalesef 8 bin civarında açık kontenjan kaldığını söyledi. Dinçer, ”Yeni bir ek kayıt hakkı tanımayacağız, yeni bir program başlatmayacağız” dedi.

”LÜTFEN BANA FIRSAT VERİN”

Eğitim programının başladığını anımsatan Dinçer, çocukların eğitim programına tam başından başlayarak, sonuna kadar devam edeceklerini dile getirdi.

Şimdiye kadarki uygulamalardan kaynaklanan birtakım tereddütlerin ortaya çıkarttığı sorunları, tekrar tekrar deneyerek çözme imkanı olmadığının bu vesileyle bir kere daha görüldüğüne işaret eden Dinçer, ”Burada sistemik bir sorun var, bu sistemik sorunu çözmek için lütfen bana, şahsıma fırsat verin. önümüzdeki sene buna fırsat vermeyecek şekilde gözden geçirilmesi gerektiği kanaatindeyim” şeklinde konuştu.

Meslek liselerine ek kontenjan vermediklerini belirten Dinçer, şunları dile getirdi:
”Tıpkı geçtiğimiz hafta Anadolu liselerine ek yerleştirmeye benzer şeyi bir hafta gecikmeyle meslek liselerine yaptık. Biz esas yerleştirmeden sonra Anadolu liselerine bir, meslek liselerine bir olmak üzere tekrar yerleştirme hakkı vermiştik. Zaman itibariyle Anadolu liselerininki daha önceki hafta yapıldı. Şimdi de meslek liselerinki yapılıyor. Burada bir yanlış anlaşılma olmamalı. Yeni bir ek süre vermeyeceğiz, eğitimimiz başladı. Önümüzdeki yıl yerleştirme sistemlerini bütünüyle değiştireceğiz. Tekrar tekrar yerleşmelerin olduğu programı, farklı bir yöntemle deneyeceğiz.”
Bir gazetecinin, ”Milli Eğitim Bakanlığının yapısının değişikliğiyle ilgili eleştireler oldu. Siz neden Atatürk’e bağlı öğrenci yetiştirmek ifadesini kaldırdınız? Bununla ilgili açıklamanız olacak mı?” sorusunu da şöyle yanıtladı:

”Biz bir Teşkilat Kanunu hazırladık. Burada olması gerekenler yer aldı. Sadece bu kadarını söyleyeyim. Onun dışında hiçbir şey çıkarılmış değil. Her şey Türkiye’de eğitim sistemi ile ilgili yapılan düzenlemeler, sadece bir kanundan ibaret değil. Anayasamız, Temel Eğitim Kanunu, Tevhid Tedrisat Kanunu gibi benzeri pek çok şey, sizin öngördüğünüz belki de eleştirilen boyutları zaten taşıyan muhtevaya sahip. Bu açıdan bakıldığında dikkatle bakacak olursanız bizim Teşkilat Kanunu’muz, sadece teşkilatlanmayla ilgili konuları içeriyor.”