Anadili Günü’nde Kürtçe Ders Veren Öğretmenlere Takibat

28 Şubat 2014

Anadili Günü’nde Kürtçe Ders Veren Öğretmenlere Takibat

Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü okul yönetimlerinden 21 Şubat Anadili Günü’nde Kürtçe ders veren öğretmenlerin isimlerini göndermelerini istedi.

İstanbul – BİA Haber Merkezi
28 Şubat 2014

Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü okullara gönderdiği yazıyla anadili gününde Kürtçe ders veren öğretmenlerin isimlerinin bildirilmesini istedi.

Müdürlüğün yazısında şu ifadeler yer aldı:

“Bir işleme esas alınmak üzere 21 Şubat 2014 tarihinde Kürtçe ders işleyen okullarda bu derslere giren öğretmenlerin isim listesi ve Kürtçe derslerin işlendiğine dair sınıf defterlerinin onaylı fotokopilerinin (iki nüsha olarak ve aslı gibidir yapılarak) word ortamında düzenlenerek USB bellek ve aynı zamanda resmi yazı ile birlikte 04.03.2014 tarihi mesai bitimine kadar müdürlüğümüz hukuk şubesine elden teslim edilmesi ve eğer yok ise yine resmi yazıyla cevap verilmesi, okul kutularınızda bulunan yazının da alınması gerekmektedir.”

Anadil çağrısı

Eğitim-Sen 21 Şubat Dünya Anadili Günü’nde düzenlediği eylemde, öğretmenlere çağrıda bulunarak sınıflarında kendi branşlarında iki saat Kürtçe ders yapmalarını ve sınıf defterlerine kaydetmelerini istemişti. (YY)