Almanya’nın zorla evlilik bilançosu

9 Kasım 2011

 

NTVMSNBC / 09.11.2011

 

Almanya’da Aile Bakanlığı tarafından hazırlanan bir rapora göre, bu ülkede her yıl 3 binden fazla reşit olmayan kız çocuk ve kadının zorla evlendirilmeye çalışıldığı belirtildi.

 

Almanya’da Aile Bakanı Kristina Schröder ve Uyum Bakanı Maria Böhmer, bugün “evliliğe zorlanan” kadınlarla ilgili bir rapor açıklayacaklar. Rapor açıklanmadan önce Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine bir makale yazan Aile Bakanı Kristina Schröder, ülkesinde bir yıl içinde 3 binden fazla kadının aileleri tarafından evliliğe zorlandığını belirtti.

 

Evliliğe zorlanan kadınların büyük çoğunluğunun Müslüman ailere ait olduğunu vurgulayan Schröder, bu tür evlilikleri reddedenlerin çoğunlukla ölümle tehdit edildiklerini ifade etti.

 

YÜZDE 83’Ü MÜSLÜMAN
2008 yılında 3 bin 443 kadının, zorla evlendirildikleri veya evlenmeye zorlandıkları için Alman yetkililerden yardım talebinde bulunduğu belirtilen raporda, evliliğe zorlananların yüzde 83.4’ünün Müslüman ailere mensup olduğu belirtildi.

 

Rapora göre, evliliğe zorlanan kadınların üçte biri Almanya’da doğarken, yüzde 23’ü de Türkiye’de dünyaya gelip daha sonra bu ülkeye yerleşmiş.

 

ÖLÜMLE TEHDİT EDİLİYORLAR
Yine rapora göre, evliliğe zorlananların yarısından fazlası bedenine zarar verirken, yüzde 27’si de silah ya da ölümle tehdit edilmiş. Yine evliliğe zorlananların üçte biri 17 yaşın altında bulunuyor.