Allerjik Hastalıklar sürekli artıyor

12 Nisan 2013

 

DHA / 12.04.2013

 

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk İmmünoloji ve Allerji Bilim Dalı Başkanı Doç.Dr.Hasibe Artaç, “4-10 Nisan Dünya Allerji Haftası” nedeniyle yaptığı açıklamada, Dünyada ve ülkemizde yapılan çalışmalar sonucunda allerjik hastalıkların sürekli artış gösterdiğini ortaya koyduğunu söyledi.

 
BASIN BÜLTENİDİR

Doç.Dr. Artaç, “Allerjik hastalıklar çoğunlukla kronik hastalık olup, çocukluk çağında başlar, gelişir ve erişkin çağda da devam eder. Bu nedenle allerjik hastalıklar mücadele erken yaşlarda başlamalıdır. Allerjik hastalıklar erken çocukluk çağında allerjik egzama şeklinde başlarken, ilerleyen yaşlarda astım ve allerjik rinit şeklinde devam etmektedir. Bu hastalıklar hastanın yaşam kalitesini de belirgin olarak sınırlamaktadır. Ayrıca astım gibi kronik hastalıklar zamanında ve uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde hayatı tehdit edici durumlara da neden olabilmektedir” dedi.
Allerjenlere aşırı duyarlılık gelişen hastalıkların ortaya çıkmasında genetik yatkınlıkların çok önemli bir faktör olduğunu vurgulayan Doç.Dr. Artaç, “Bu ailesel yatkınlığa sahip olan bireylerde sigara, hava kirliliği, besinler ve ilaçlar gibi çevresel faktörlerin de etkisiyle allerjik hastalıklar gelişmektedir. Dünyada yüzde 25’e kadar çıkan oranlarda görülen bu kronik hastalıklara farkındalığın artması, erken müdahale ile tedavi başarısını arttıracak ve komplikasyonları azaltacaktır” diye konuştu.