Akçakale’de okullar bugün de kapalı

9 Ekim 2012

 

NTVMSNBC / 09.09.2012

 

Suriye’den yapılan top atışları nedeniyle Akçakale’de uzun süredir kapalı olan okullar bugün de tatil edildi. İlçe merkezi ve sınır köylerindeki okulların dışındaki bölgelerde ise eğitim ve öğretime başlandı.

 

ŞANLIURFA – Suriye’deki olaylardan dolayı bölgeye top mermilerinin düşmesi nedeniyle Akçakale merkezi ve sınır hattındaki toplam 27 okul bugün de tatil edildi.

 

Yaklaşık 30 bin öğrencinin 90 civarındaki okulda eğitim gördüğü ilçede, sınır bölgesinin dışındaki köy ve beldelerdeki diğer okullarda bugün ders başı yapıldı.

 

Sabah saatlerinde ilçe merkezinde, okullara giden bazı öğrenciler, eğitime ara verilmesi nedeniyle evlerine geri gönderildi.

 

Bu arada Akçakale Kaymakamı Eyüp Fırat, sınıra yakın 15 okulda eğitim gören öğrencilerin diğer ilçelerdeki okullara gönderilerek taşımalı eğitim yapılabileceğini söyledi.

 

Fırat, ilçenin karşı tarafındaki bölgede zaman zaman gelen şiddetli çatışma seslerinin öğrencileri olumsuz etkilediğini ifade ederek, şunları kaydetti:

”İlçemizde tedbirlerimizi artırdık. Sesler Harran’dan da duyuluyor. Burada bu çocukların kalmalarına da ders işlemelerine de ben kaymakam olarak çok razı gelmedim. Belli bir müddet okulları açık tuttuk fakat en son Anadolu lisesinin oraya düştü, çok riskli olarak değerlendirdik, bu yüzden kapattık. Sınır boyundaki okullarımızda taşımalı eğitim düşünüyoruz. Sınır boyunda 15 tane okulumuz var. Okulları açacağımız zaman bu öğrencilerimizi iç kesimlere taşıyacağız. Ama bu (olaylar) tekrar devam ederse, 2-3 gündür çok şiddetli değil, tekrar başlarsa Harran seçeneğini değerlendireceğiz.”