Akçakale’de 3’ü çocuk 5 kişi öldü

4 Ekim 2012

Sabah /04.10.2012

 

MEHMET YILDIRIM

 

Suriye’den atılan iki top mermisi sınırdaki Akçakale ilçesine düştü. İlçede büyük hasar meydana gelirken, bir anne ve 3 çocuğu ile bir kadın öldü. 2’si polis 10 kişi de yaralandı.

 

Suriye’nin Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesinden ateşlenen top mermileri peş peşe sınıra sıfır noktadaki Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine düştü. İlçede büyük hasar meydana gelirken, aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 3’ü çocuk 2’si kadın 5 kişi hayatını kaybetti, 2’si ağır 10 kişi de yaralandı.

 

Suriye sınırında Beşar Esad’ın askerleri ile Özgür Suriye askerleri arasındaki çatışmalar sürerken, dün saat 16.00 sıralarında Suriye’nin Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesinden ateşlenen top mermisi Akçakale ilçesine düştü. Top mermisi sınıra yaklaşık 200 metre uzaklıkta bulunan Yeni Mahalle’deki Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) lojmanlarının duvarına ve bahçesine isabet etti. Patlama sonucu büyük çapta hasar oluştu, bazı evlerin camları kırıldı, vatandaşlar panik yaşadı. Bölgeye çok sayıda takviye ekip ve ambulans gönderildi. Güvenlik güçleri olay yeri çevresinde önlem aldı. Kısa süre sonra ikinci top mermisi bu kez aynı mahalledeki Ömer Timuçin’e ait tek katlı bir eve ve sokağa isabet etti. Evde bulunan anne Zeliha Timuçin(39) çocukları Fatoş(14), Ayşegül(12) ve Zeynep(8) ile aynı evde bulunan Gülşah Özer(40) yaşamını yitirdi. Olay sırasında 2 polisin de aralarında bulunduğu 10 kişi yaralandı. Yaralanan 10 kişiden polis memuru Deniz Çetik’in de bulunduğu 2 kişinin durumunun ağır olduğu bildirildi. Akçakale Belediye Başkanı Abdülhakim Ayhan, ilçede panik yaşandığını belirterek, “Vatandaşlar arasında 10 gündür tedirginlik yaşanıyor. Ne zaman benim üzerime top mermisi düşer korkusu var. Gerçekten savaşı yaşamaya başladık” dedi. Yaşanan dehşetin ardından bir grup vatandaş durumu protesto ederek, Hükümet Konağı’na yürüdü. Öfkeli vatandaşlar kaymakamlığın camlarını kırdılar. Şanlıurfa’dan ilçeye takviye birlikler gönderildi. Güvenlik güçleri, kaymakamlığa saldıran vatandaşlara gaz bombası ve tazyikli suyla karşılık verdi. Ortalık ilçede savaş alanına döndü. Vali Celalettin Güvenç de olay yerinde inceleme yapıp vatandaşlara sağ duyulu olma çağrısı yaptı. İlçe merkezinde yapılan anonslarda vatandaşlar, mecbur olmadıkça sınıra yakın yerlere yaklaşmamaları konusunda uyarıldı.Byük panik yaşayan vatandaşlar yanlarına alabildikleri eşyalarla evlerini terk etti.