Ak Parti’li Türkmenoğlu: – “İnsan Hakları İhlalleri Çocuklar İçin Daha Geniş Boyutta ve Büyüyerek Devam Ediyor”- MHP’li Ayhan: “AKP Denizli’yi Rezil, Kepaze Etti”

12 Kasım 2013

Haberciniz / 12.11.2013

AK Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu, insan hakları ihlallerinin çocuklar için daha geniş boyutta ve büyüyerek devam ettiğini söyledi.

AK Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu, insan hakları ihlallerinin çocuklar için daha geniş boyutta ve büyüyerek devam ettiğini söyledi.

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Sadık Yakut’un başkanlığında toplandı. Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla yaptığı gündemdışı konuşan Türkmenoğlu, çocuk haklarının BM bildirgesiyle evrenselleştiğini, ancak birçok ülkede çocuk haklarının ihlal edildiğini belirtti.

Çocukların çok sayıda ülkede merdivenaltı tabir edilen yerlerde çalıştığını, savaşlardan etkilendiğini dile getiren Türkmenoğlu, “Çocuklar bize Allah’ın emanetidir. Dünyanın neresinde olursa olsun haklarını savunmak insani erdemdir” dedi.

Çocukların farklı şekillerde istismar edilmesinin önüne geçilemediğini anlatan Türkmenoğlu, “İnsan hakları ihlalleri çocuklar için daha geniş boyutta ve büyüyerek devam ediyor” diye konuştu.
AK Parti hükümetleri döneminde 18 yaşından küçük herkesin sağlık güvencesine kavuşturulduğunun altını çizen Türkmenoğlu, “Çocuklarımızı devlet şefkatiyle kucaklamayı, eğitimde, sağlıkta ve beslenmede eşit olmalarını istiyoruz” dedi.

Gündemdışı söz alan MHP Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, kentte inşaat sektöründe yaşanan sorunlara değindi. Denizli merkezdeki ruhsatlandırmalarda postmodern vesayet yaşandığını savunan Ayhan, ruhsatların bir kişinin onayına bağlı olduğunu ifade etti.

Denizli’ye yatırım yapılmadığını, müteahhitlerin de zorda olduğunu öne süren Ayhan, “Eskiden sanayisiyle ünlü Denizli, AKP eliyle ne hale geldi. Denizli’de ahlak polisinin denetim yapacağı köşe yazılarına konu edilir oldu. AKP Denizli’yi rezil etti. Herkes bir şey söylüyor. Başbakan’ın söylediği milletvekiliyle, bakanın söylediği Başbakan’ın söylediğiyle tutmuyor” diye konuştu.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da Malatya’nın sorunlarına değindiği gündemdışı konuşmasının başında, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’un sözlerine atıfta bulunarak, “Tüm kavaslardan özür diliyorum” dedi.

Malatya’ya, kentte bulunan iki hastanenin kapatılması karşılığında bir hastane yapıldığını anlatan Ağbaba, diğer iki hastanenin arazilerinin TOKİ’ye devredildiğini söyledi. Ağbaba, durumdan iktidar mensuplarının da şikayetçi olduğunu savunarak, “Malatyalı 2 verdi, 1 aldı. Bu işte sadece TOKİ’nin karı var” diye konuştu.

Başkanvekili Yakut, Ağbaba’nın konuşmasından dolayı kavaslara söz hakkı doğduğunu, ancak kavaslara söz vermesinin mümkün olmadığını söyledi.
Kaynak: AA