Aile Yanında Destek’ projesinde başarı

22 Eylül 2011

Erzurumgazetesi / 22.09.2011

Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK)’e bağlı yurt ve yuvalarda barınan, korunmaya muhtaç 12 bin çocuktan 7 bin 645 çocuğun son 3 yılda ailelerinin yanına döndüğü bildirildi.

Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK)’e bağlı yurt ve yuvalarda barınan, korunmaya muhtaç 12 bin çocuktan 7 bin 645 çocuğun son 3 yılda ailelerinin yanına döndüğü bildirildi.

SHÇEK, ‘Aile Yanında Destek Projesi’ kapsamında yurt ve yuvalarda barınmakta olan çocuklardan şartları uygun olanları ailelerinin yanına yerleştiriyor. Önceki yıl ‘Aile Yanında Destek Projesi’ni uygulamaya koyan SHÇEK, devletin himaye ve korumasındaki çocukları aileleriyle buluşturdu.

Aile yanında destek uygulamasıyla SHÇEK, son 3 yılda 7 bin 645 çocuğun yurt ve yuvalardan eve dönüşü sağlandı. Ailelere yapılan maddi destek sayesinde 23 bin 779 çocuğun yurda verilmesi engellendi. Erzurum’da 30, Doğu Anadolu Bölgesi’nde ise 300 çocuk söz konusu proje sayesinde yeniden evlerine, aile ortamına dönüş yaptı.

ÇOCUK AİLESİNİN YANINDA MUTLU

Erzurum İl Sosyal Hizmetler Müdürü Sultan Murat Aydın, SHÇEK’in, ‘Aile Yanında Destek’ ve ‘Aileye dönüş’ uygulamasının olumlu sonuç verdiğini kaydetti.

Aydın, son üç yılda 7 bin 645 çocuğun eve dönüşünün sağlanmasının büyük başarı olduğunu dile getirdi. Aydın, devlet olarak, ailelerinin yanına gönderilen çocukların bakımını üstlenen ebeveyn veya büyük baba, büyük anne gibi yakınlarına çocuk başına her ay 441 lira ödeme yapıldığını hatırlattı.

Aydın, ailelerinin yanına dönen çocukların bütün eğitim, sağlık gibi giderlerinin yine SHÇEK tarafından karşılandığına işaret ederek, “Çocukların psiko- sosyal gelişimlerini en sağlıklı biçimde geliştirebilecekleri yer evleri, sıcak aile ortamı. ‘Aile Yanında Destek’ uygulaması sayesinde ilimizde ve bölgemizde çok sayıda çocuk ailesinin yanına dönerken, yüzlerce çocuk da aileleri tarafından yurt ve yuvalara verilmedi.” diye konuştu.
CİHAN