Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin, Aynalı Oda Sistemini Açıkladı

3 Kasım 2011

Haberciniz / 03.11.2011

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Cinsel istismara uğrayan çocukların aynalı odada, yaşadığı olayı insani olmayacak şekilde her kuruma defalarca anlatmasının o çocuğun o kadının nasıl psikolojisini bozacağını herkesin empati yaparak anlaması

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Cinsel istismara uğrayan çocukların aynalı odada, yaşadığı olayı insani olmayacak şekilde her kuruma defalarca anlatmasının o çocuğun o kadının nasıl psikolojisini bozacağını herkesin empati yaparak anlaması gerektiğini belirterek, “Aynalı oda sistemi ile kayıtla ve bir defa bütün karar verici mekanizmadaki herkesin onu dinlediği, kaydettiği ve onu kullandığı bir sistemi pilot çalışma olarak başlattık” dedi.

Bakan Şahin, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen “Çocuk ihmal ve istismarında neredeyiz, ne yapabiliriz” konulu panele katıldı. Panelde konuşan Bakan Şahin, kadına yönelik şiddetin ve çocuk istismarı konularının beraber ele alınması gerektiğine dikkat çekerek, “Bu kadar büyük gayrete rağmen eskisinden çok daha çözüm odaklı gitmemize rağmen hala neden bu olayları çözemiyoruz, nedir bu eksiğimiz diye bakacak olursak aslında kadına yönelik şiddette de, çocuk istismarında da
özellikle son 10-15 yıllık süreçte uluslararası bir çok anlaşmayı iki alanda da imzalamışız. Kendi iç hukukumuzda yapmamız gereken bir çok yasal düzenlemeyi başarmışız” şeklinde konuştu.

Kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı konularında hukuki olarak Türkiye’nin çok önemli hukuksal gelişme kaydettiğini belirten Şahin şunları kaydetti:

“Birleşmiş Milletler’in insan hakları, çocuk hakları, kadına karşı her türlü ayrımcılığın önlendiği sözleşmesini ilk imzalayan ülkelerden biriyiz. Son on yılda da özellikle Türk Ceza Kanunu 35 yıl sonra değiştirildi. Çocuk istismarıyla ilgili kısımlar şuanda Avrupa Birliği’ndeki ülkelerdeki bakış açısıyla yeniden yapılandırıldı. Aynı şekilde kadınlarla ilgili kısımda da, kadının iş hayatını düzenleyecek İş Kanunu’nda eşit işe eşit ücret düzenlemesi yapıldı. TCK’daki en büyük kazanım kadının ve çocuğun
insan haklarının üzerinde cezai uygulamaların arttırıldığı bir yapıya dönüştürüldü. Daha önceki töre ve namus cinayetlerindekilerin hepsi kaldırıldı. Ve nitelikli adam öldürme suçundan cezalar verilmeye başlandı. Aile mahkemeleri, çocuk mahkemeleri kuruldu beraberinde. Kadına yönelik şiddetle ilgili 4320 dediğimiz ve 98 yılında aslında yasalaşan Aile Mahkemesi’yle uygulamaya giren süreç yani şiddet uygulayan erkeğin uzaklaştırılması 2003’ten beri çalışıyor. Çocuklarla haklarıyla ilgili kısım da en son Çocuk
Koruma Kanunu’yla yapılan düzenlemelerde hukuki bir çok konuyu oluşturduğumuzu görüyoruz.”

Bakan Şahin, son 10 yılını parlamentoda geçirmiş biri olarak kabinede ilk kez görev aldığı zaman bu yasaların hepsini derli toplu hale getirmek için yol çıktığını anlatarak, “Kadına yönelik şiddetle ilgili 4320 dediğimiz şiddet uygulayan erkeğin evden uzaklaştırılması kanunu -nasıl uzaklaştırılacak, ne yapılacak şeklinde aile mahkemelerini ilgilendiren kısmını çalıştıran bir sistemdi- ama baktık ki biz Ayşe Paşalı’yı koruyamıyoruz. Ayşe Paşalılar gibi birçok örnekte ne tür sorunlar var dediğimiz zaman
biz bunu temel bir yasaya dönüştürme ihtiyacını gördük” ifadelerini kullandı.

Çocuk istismarıyla ilgili olarak Bakan Şahin, “Bir stratejik planlama yapalım dedik. Nelere ihtiyacımız var, kiminle işbirliği yapmamız gerekiyor. Bir yıl önce çocuk kurultayında çıkan bir stratejik plan var. Milli Eğitim Bakanlığı ile ne yapmak lazım, Sağlık Bakanlığı ile ne yapmak lazım, Adalet Bakanlığı ile ne yapmak lazım, üniversiteler ve yerel yönetimlerle ne yapmak gerekiyor. Stratejik planın çalışmalarını tamamlamak üzereyiz. Geçen hafta genel müdürlerimiz bir araya geldiler, bu işin stratejik
planlamasını yaptılar. Ama kadındaki çerçeve gibi çocuktaki genel çerçeveyi, bütün mevzuatı birleştirerek tek çatı altında birleştirecek mekanizmayı düzenlememiz lazım” diye konuştu.

Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde faaliyet gösteren çocuk izleme merkezlerini anlatan Şahin, “Orada cinsel istismara uğrayan çocuklarımızın, aynalı odada, yaşadığı olayı insani olmayacak şekilde her kuruma defalarca anlatmasının o çocuğun o kadının nasıl psikolojisini bozacağını hepimizin empati yaparak anlaması gerekiyor. Aynalı oda sistemi ile kayıtla ve bir defa bütün karar verici mekanizmadaki herkesin onu dinlediği, kaydettiği ve onu kullandığı bir sistemi pilot çalışma olarak başlattık”
açıklamalarında bulundu.

Şahin, sistemin Sağlık Bakanlığı’yla beraber bütün Türkiye’ye yaygınlaşmasını ve hukuki alt yapısını önemsediklerini anlatarak, “Çocuk istismarı ile ilgili yasal alt yapıyı yaparken de çocuk izleme merkezlerinin hukuki alt yapısını güçlendirmemiz gerekiyor” dedi.

Yetişmiş erkeğe ulaşacak mekanizmaları güçlendirmeye çalıştıklarını söyleyen Şahin, 15 gün önce Diyanet İşleri Başkanlığı ile imzalanan protokole dikkat çekti. Kadın ve çocuğa yönelik şiddet konusunda yapılan yanlışlarda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın referansıyla yapılmasını önlemeye çalıştıklarını belirtti.
Şahin, bugün gerçekleştireceği Genelkurmay Başkanı ile gerçekleştireceği ziyareti de hatırlatarak, “Er ve erbaşların yurttaşlık eğitimi adı altında aldıkları eğitimlerde bu bakış açısının verilmesi, ataerkil bakış açısından, erkek bakış açısından çıkıp, insani bakış açısını, vicdani bakış açısını, empatiyi yapabilmeyi, hoşgörüyü yapabilmeyi, bu toplumun genlerinde olan bakış açısını güncellemeyi ve gündemimize almayı çok önemsiyoruz” dedi.

Bu sorunların çözülmesi konusunda herkesin çözüm makamı olduğuna işaret eden Şahin, “Bu ülke bizleri yetiştirdi bu sıralara kadar getirdi. Sorunun bir parçası olmamak için el ele vermeliyiz. Çözümün bir parçası olmak için gerekli bütün işbirliğini ve güç birliğini yapmalıyız” şeklinde konuştu.

Kaynak: IHA