‘Aile görünümlü’ kapkaççılara suçüstü

10 Şubat 2014

 

Milliyet / 10.02.2014
Mehmet KAYMAK/ ADANA, (DHA) –

ADANA’da, son bir haftada, yolda yürüyen 6 kişinin cep telefonunu ’Bir telefon açabilir miyiz?’ diyerek alıp, plakasız otomobille olay yerinden kaçtıkları ileri sürülen 30 yaşındaki Ufuk E. ile 20 yaşındaki Emine K., 7’nci işlerinde suçüstü yakalandı. Özellikle pahalı cep telefonları tercih eden şüphelilerin, güven sağlamak için kendilerini evli gibi gösterdikleri belirlendi.

Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, kentte yaşanan hırsızlık olaylarıyla ilgili çalışma başlattı. Verilen eşkallere uygun şüphelileri takibe alan polis ekipleri, merkez Seyhan İlçesi Tellidere Mahallesi’nde bir kadının cep telefonunu alıp kaçmaya çalışan Ufuk E. ile Emine K.’yı yakaladı. Üzerlerinde çalıntı olduğu ileri sürülen cep telefonu da çıkan şüpheliler, suçlamaları kabul etmedi. Özellikle pahalı cep telefonları tercih ettikleri, çaldıktan sonra 2’nci el cep telefonu alıp satımı yapanlara sattıkları öne sürülen şüphelilerin, güven sağlamak için kendilerini evli çift gibi gösterdikleri belirlendi.

Plakasız otomobil kullanan şüphelilerin, elinde pahalı cep telefonu bulunan vatandaşların yanına yaklaştıktan sonra ’Hastanede hastamız var. Bir telefon açabilir miyiz?’ diyerek telefonu istedikleri, sonra da telefonla görüşüyormuş gibi yaparak araçla hızla uzaklaştıkları iddia edildi.
Suçlamaları kabul etmeyen şüpheliler ifadelerinin ardından adliyeye sevk edildi.

’ŞARJIM BİTTİ’
Şüphelilerin cep telefonunu çaldığı 17 yaşındaki G.G., yaşadığı olayı şöyle anlattı:
“Arkadaşlarımla parka gidiyordum. Arkamdan yaklaşan bir kadın, ’Canım, benim telefonumun şarjı bitti. Senin telefonunla bir yeri arayabilir miyim?’ dedi. Ben de inanıp telefonu verdim. Konuşma yaparcasına kulağına dayayıp yürümeye başladı, ardından da kendisini bekleyen plakasız bir otomobile binerek kaçtı.”

KONUŞURKEN ALIP KAÇTI
Öte yandan, dün de merkez Seyhan İlçesi Atatürk Bulvarı üzerinde cep telefonuyla konuşarak evine giden 15 yaşındaki B.Ş.’nin arkasından yaklaşan 25 yaşlarındaki erkek, kızın elindeki telefonu alarak kaçtı. Dershaneden dönerken kapkaççının saldırısına uğrayan B.Ş., uzun süre olayın şokunu üzerinden atamadı. Çevredeki vatandaşların ihbarıyla olay yerine gelen polis ekipleri, genç kızın verdiği eşkal doğrultusunda çalışma başlattı.