“Aile Bakanlığı Polis Şiddeti Davalarına Müdahil Olsun”

26 Haziran 2013

İzmir Akademik Meslek Odaları Kadın Platformu, polis şiddeti sürerken, ev içi şiddetin önlenmesinin imkansız olduğunu söyledi, Aile Bakanlığı’nı polis şiddetine maruz kalan kadınların davalarına müdahil olmaya çağırdı.

İzmir – BİA Haber Merkezi 26 Haziran 2013

İzmir Akademik Meslek Odaları Kadın Platformu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı Gezi direnişi sırasında polis şiddetine maruz kalan kadınların davalarına müdahil olmaya çağırdı.
Platform’dan yapılan yazılı açıklamada Bakanlık’ın hukuk dışı müdahale ve saldırılara yönelik hiçbir açıklama yapmadığı hatırlatılırken, “Siyasal iktidarın şiddetine maruz kaldıktan sonra bu ülkede ev içi şiddetin önlenmesi artık imkansız hale gelmiş, şiddet, hukukun yerini almış, yürütme güçleri tarafından savunulmuş ve korunmuştur” denildi.
Bakanlık’ın 13 Haziran’da Facebook ve twitter hesaplarından duyurduğu, başörtülü bir kadına saldırı olayını kınadığını ifade eden Platform, bu saldırıyı gerçekleştirenlerin tespit edilerek kamuoyuna açıklanmasını talep etti.
Açıklamada “Kanun önünde eşitlik ilkesi gereği, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı, Taksim gezi olaylarında şiddete maruz kalan kırmızılı kadının, İzmir’de sokak ortasında öldüresiye dövülen Başak Özçelik’nin , Deniz Darilgen’in, Ceren Davran’ın, Burcu Yaylacık’ın, Özlem Aydın’ın, Hülya Baltacı’nın, Meral Ceren Türk’ün, Ayşe Nur Yerce’nin ve eşi ile birlikte dövülen, aşağılanan , hakarete uğrayan Ayşegül Mavioğlu’nun ve tüm polis şiddetine maruz kalan kadınların davalarında müdahil olmaya, Bakanlık olarak bu suçları işleyen kamu görevlilerinin tespiti ve cezalandırılması yönünde çalışmaya, şiddetin değil hukukun üstünlüğünün yanında olmaya çağırıyoruz” denildi. (ÇT)