AİHM’den Türkiye’ye ‘karda ölüm’ cezası

11 Nisan 2012

 

NTVMSNBC / 11.04.2012

 

Belediye otobüsünün vaktinde gelmemesi üzerine, okuldan eve gitmek isterken yoğun tipi ve kar yüzünden ölen çocuk için Türkiye suçlu bulundu.

STRASBOURG – Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, okul yolunda kar ve tipiden ölen 7 yaşındaki çocuğun ailesinin açtığı davada Türkiye aleyhine ihlal karar verdi.

AİHM, Türkiye’nin, “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) yaşam hakkıyla ilgili 2. ve adil yargılanma hakkıyla ilgili 6. maddelerini ihlal ettiğine” hükmetti.

Karar gereği Türkiye, İlbeyi Kemaloğlu ve Meriye Kemaloğlu çiftine mahkeme masrafları da içinde olmak üzere toplam 54 bin 500 Euro maddi tazminat ödeyecek.

AİHM gerekçeli kararında, “ölümle ilgili olarak ihmali bulunanları cezalandırmadığı ve yine duruşmalarda mağdur aileye gerekli yasal yardımı yapmadığı” gerekçesiyle Türkiye’yi suçlu buldu.

Kemaloğlu çifti, Türkiye’de yaptıkları şikayet başvurusunda Atalay isimli erkek çocuklarının ölümünden Yenidoğan ve İstanbul belediyeleriyle, Milli Eğitim Bakanlığı’nı suçlamıştı.

2004 yılındaki kar ve fırtınada okulun erken kapanmasının ardından, belediye otobüsünün vaktinde gelmemesi yüzünden okul ve ev arasındaki 4 kilometre uzunluğundaki yolu yürüyerek geçmek isteyen çocuk, yolda donarak ölmüştü. İstanbul’da yaşanan bu dram Türk kamuoyunda geniş yankı uyardırmıştı.

Ümraniye Ayşe Çarmıklı İlköğretim Okulu’ndan karnesini alıp evine dönerken yoğun tipi ve kar yüzünden donarak ölen Atalay Kemaloğlu’nun anne ve babası, Türkiye’de açtıkları davanın, mahkeme harcını ödeyemedikleri için reddedildiğini ileri sürmüştü.

Atalay’ın ölümüne neden olan 22 Ocak 2004 tarihli kar ve tipi İstanbul’da yaşamı felce uğratırken, kent elektriksiz ve susuz kalmış, binlerce kişi de kilitlenen ve buz tutan yollarda mahsur kalmıştı.