Adı konmamış bebeği kurtarmak isterken azar yedi

15 Agustos 2011

 

Milliyet / 15.08.2011

 

Bu sabah, Bartın Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde 28 haftalık olarak dünyaya gelen kız bebeğin solunum yetmezliği nedeniyle Ankara Sami Ulus Hastanesi’ne sevk edilmesine karar verilerek, Sağlık Bakanlığı’ndan ambulans helikopter istendi. Helikopter saat 10.15’de Ömer Tepesi’nde bulunan İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne ait sentetik futbol sahasının yanındaki daha önce helikopterlerin indiği alanın üzerinde görüldü.

 

Helikopter belirlenen alana inmekte başarılı olamayınca, pilot telsizle aşağıda bulunan 112 Acil ekipleriyle görüşerek telefon telleri nedeniyle alana inemeyeceğini belirtip, sentetik sahaya inmek istediğini bildirdi. İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü görevlileri ise izin alınmadan inişin gerçekleşmeyeceğini bildirdi.

 

Helikopter havada daireler çizerken, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Şirin Şenel, saha sorumlularına izin almaları yönünde ricada bulundu. Bu sırada, havada 6 tur atan pilot inisiyatifini kullanarak yaklaşık 15 dakika sonra sentetik sahada kale arkasına iniş yaptı.

 

Kuvöze konularak sahaya getirilen adı konulmayan bebek, ambulans helikoptere alındı. Bu sırada pilot cep telefonu ile sahaya zorunlu iniş yapmalarının gerekçesini Ankara’ya bildirerek, şartların iyileştirilmemesi durumunda Bartın’a ambulans helikopterlerin inişlerinde sorun yaşanacağını, inişleri sırasında sahanın zarar görmediğini, kale arkasına iniş yapıldığını belirtti.

 

Ambulans helikopterin sentetik sahaya indiği haberini alarak gelen İl Gençlik ve Spor Müdürü Şakir Erdem saha sorumlularına, “Burası sentetik çim nasıl buraya iner?” diyerek tepki gösterdi. Şakir Erdem, Bartın İl Sağlık Müdür Yardımcısı Şirin Şenel’e, “Şirin Hanım niye bunu buraya indirdiniz? Ben gereğini yapıyorum” diye tepki göstermeye devam ederken, gazetecilerin sorularını cevapsız bırakarak, sahadan ayrıldı.

 

Şirin Şenel telefon telleri ve ağaçlar nedeniyle helikopterin sahanın yanındaki alana inemediğini belirterek, sorunun kurumlar arası bir çalışma ile çözüleceğini söyleyerek, “Pilot bir daha helikopter pistinin ayarlanmaması durumunda ambulans helikopterin gelemeyeceği söyledi. Bürokratik şeylerin aşılacağını düşünüyorum. İnsan hayatı her şeyin üzerinde” dedi.

 

Bebeği alan ambulans helikopter havalanarak Ankara’ya gitti.