Adana’da ölen çocuk gelinle ilgili karar çıktı

8 Agustos 2013

AKŞAM / 08.08.2013

Adana’da henüz 15 yaşında olmasına rağmen, kendisini kaçıran kişi ile dini nikahla evlendirildikten 8 ay sonra intihar eden Kübra Ulaş, öldüğü ile kaldı. 2 aylık bebeğini, eşinden gördüğü şiddet sonucu düşürdüğü öne sürülen ‘çocuk gelin’in ölümü ile ilgili savcılık, ‘Herhangi bir soruşturmaya gerek yok’ diyerek, dava açmadı.

Soner KAN/ADANA

Adana’da kendisini kaçıran gençle dini nikahla evlendirilen ve eşinden şiddet gördüğü iddiası ile 2 aylık bebeğini düşüren 15 yaşındaki Kübra Ulaş, yaşadıklarına daha fazla dayanamayıp, kendini evin tavanına asıp intihar etti. Olayı soruşturan savcılık, Adli Tıp’tan gelen; ‘ölümün asılmaya bağlı meydana geldiği’ yönündeki raporu üzerine, ‘şüpheliler hakkında kovuşturmaya yer olmadığına’ karar verdi.

KAÇIRILIP EVLENDİRİLDİ
Olay, 25 Eylül 2012 tarihinde merkez ilçe Yüreğir’de meydana geldi. Bu tarihten yaklaşık 8 ay önce 23 yaşındaki Emrah E., kendisinden 8 yaş küçük olan 15 yaşındaki Kübra Ulaş’ı kaçırdı. Bir fabrikada işçi olan Emrah E., kızın ailesine de; “Kızınız artık benim eşim oldu. Benimle evlendirmek zorundasınız” dedi. Bunun üzerine baba Emin Ulaş, kızının ve kendi ailesinin başına kötü bir şey gelmemesi için Kübra Ulaş’ı, yörenin geleneklerine göre düğün yaparak Emrah E. ile nikahsız evlendirdi.

2 AYLIK BEBEĞİNİ DÜŞÜRDÜ
Henüz küçük yaşına rağmen gelin olan Kübra Ulaş, iddiaya göre Emrah E.’nin kıskançlığı nedeniyle eşinin şiddetine uğramaya başladı. İşten çıkartılınca işsiz kalıp bulanıma giren Emrah E., dişi ağrıdığı için kendisini hastaneye götürmesini isteyen 2 aylık hamile Kübra ile tartıştı ve ardından da eşini dövüp, karnını tekmeledi. Ertesi gün şiddetli karın ağrısı şikayetiyle hastaneye giden Ulaş, bebeğinin düştüğünü öğrendi. Bu olayın ardından bunalıma giren Ulaş, kimseyle konuşmayıp kendisini odasına kapattı.

CESEDİ 3 GÜN SONRA BULUNDU
Genç kızın, evin pencere demirine asılı haldeki cansız bedeni ise 3 gün sonra bulundu. Kübra Ulaş’ın cenazesi, Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsinin ardından gözyaşları arasında toprağa verilirken, acılı aile cenazeye dahi gelmeyen damatları Emrah E. ve onun ailesinden şikayetçi oldu. Emin Ulaş, kızının ölümüne, nikahsız yaşadığı Emrah E.’nin şiddetinin neden olduğunu öne sürdü.

KIZIM İNTİHAR ETMİŞ OLAMAZ
Kızının ölmeden bir gün önce kendisini arayıp; “Baba gel, beni al, evimize götür” dediğini ileri süren acılı baba Emin Ulaş, “Kızımı almaya gittiğimde evde kimseyi bulamadım. Üst katta oturan Emrah’ın babası, ‘Gezmeye gittiler’ dedi. Bir gün sonra da tanımadığım bir kişi arayarak ‘Kızınız intihar etti, çabuk gelin’ dedi. Kızım intihar etmiş olamaz” ifadesini kullandı.

SUÇLMALARI REDDETİLER
Söz konusu iddialar üzerine Cumhuriyet Savcısı tarafından, Kübra Ulaş’ın nikahsız eşi Emrah E. ile birlikte annesi Meryem ve babası Ali E. hakkında ‘kasten öldürme, intihara yönlendirme ve yardım etme’ suçlarından soruşturma başlatıldı. Şüpheliler, Kübra’nın ailesinin iddialarını yalanlayarak, haklarındaki suçlamaları kabul etmedi.

KOVUŞTURMAYA GEREK YOK
Olayla ilgili olarak, Adana Adli Tıp Grup Başkanlığı Morg İhtisas Dairesi’nce hazırlanan rapor, savcılığa gönderildi. Raporda; ‘Cesette herhangi bir ateşli silah yarası, kesici alet yarasına rastlanmadığı, ölümün asılmaya bağlı meydana geldiği’ görüşüne yer verildi.
Cumhuriyet savcısı da rapor ve ifadeler doğrultusunda; ‘şüpheliler hakkında kovuşturmaya yer olmadığına’ karar verdi. Raporda küçük gelinin düşük yapıp yapmadığı konusunda herhangi bir tespit de yer almadı.