Adalet, güçlüden yana

3 Mart 2014

Adalet, güçlüden yana

http://www.zaman.com.tr/gundem_adalet-gucluden-yana_2202814.html

ÖMER KEBELİ – KAHRAMANMARAŞ
Zaman, 3 Mart 2014

Bakkal kasasından 27 lira çaldığı için 27 ay hapis cezasına çarptırılan 16 yaşındaki İ.B., yolsuzluk ve rüşvetten tutuklu bulunan Zarrab ve bakan çocuklarının serbest bırakılmasına tepki gösterdi. Türkiye’de garibanlara adaletin işlediğini söyleyen İ.B., “Ben 27 lirayı aldım, cezasını çekiyorum, onlar da suçlarının cezasını çekmeli.” dedi.

Kahramanmaraş’ta geçen yıl bir bakkalın kasasından 27 lira çaldığı için mahkeme tarafından 27 ay hapis cezasına çarptırılan 16 yaşındaki İ.B., 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası tutuklanan eski bakan çocukları Barış Güler, Kaan Çağlayan ve Reza Zarrab’ın serbest bırakılmasına tepki gösterdi. Adaletin güçlüden yana tavır aldığını belirten İ.B., “Mesela bakan çocukları o kadar parayı götürüyor, götürüyor, suçsuz oluyor çıkıyor dışarı, biz de o 27 lira için o kadar ceza alıyoruz. Ben 27 lirayı aldım, cezasını çekiyorum, onlar da suçlarının cezasını çekmeli.” diye konuşuyor. Yaptıklarından dolayı pişman olduğunu ve Adana’da bir iş bulduğunu ifade eden İ.B., sözlerini şöyle sürdürüyor: “Geçen yıl bir hırsızlık olayına karıştım, iyi değildim, bakkaldan 27 lira para aldım. Ben hatamın farkındayım, onun için utandım, söyleyemedim ve pişman oldum. Olaydan sonra gidip parayı verecektim, çekindim gidemedim. Ondan sonra da mahkeme günü geldi, 2 sene 2 ay 20 gün ceza aldım. Bu ülkede paralı olan insanlara adalet işlemiyor, parasız olan insanlara anında işliyor. Bu ülkede zengin insanlara adalet, hukuk yok, bizim gibi garibanlara var. Ben cezamı çekiyorum ama onlar çekmiyor, bedelini ödemiyor. O kadar yolsuzluktan para kaldırılıyor, biz parasız olduğumuzdan suçlu oluyoruz. Paralı insanlar adaletli, parasızlar ise adaletsiz oluyor.”

Kahramanmaraş’ta geçen yıl meydana gelen olayda İ.B., bir bakkal dükkânının açık unutulan penceresinden kolunu içeri uzatarak kasadan 27 lira çalmış ve mahkeme tarafından yaşının küçük olması ve iyi halinden dolayı 2 yıl 2 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Mahkemede kendine yöneltilen suçlamayı kabul eden İ.B., “Çaldığım parayı aslında verecektim, fakat gidip konuşmaktan utandım ve zararı gideremedim.” diyerek savunmada bulunmuştu. İ.B., şimdi Yargıtay’ın hakkında vereceği kararı bekliyor.

ZAMAN GAZETESI, KAHRAMANMARAŞLI 16 YAŞINDAKI İ.B, IÇIN VERILEN MAHKEME KARARINI 30 OCAK 2014 TARIHINDE OKUYUCULARIYLA PAYLAŞMIŞTI.

Zaman Gazetesi, Kahramanmaraşlı 16 yaşındaki İ.B, için verilen mahkeme kararını 30 Ocak 2014 tarihinde okuyucularıyla paylaşmıştı.