Adalet Bakanlığı önünde çocuk gelin dramı

19 Şubat 2014

 

İHA / 19.02.2014

 

Çocuk yaşta mahallesinden kurtulmak için evlenen ve 15 yaşında hamile kalan Gülperi Kaya, eşi hapse girince 2 çocuğu ile ortada kaldı.

 

Eşinin kendisine sahip çıktığını belirten Kaya, Adalet Bakanlığı önünde eylem yaptı.

Henüz 14 yaşındayken mahallesinden kurtulmak için evlenen ve 15 yaşında ilk çocuğuna hamile kalan şu an 21 yaşında olan Gülperi Kaya, eşinin 8 yıl 4 ay ceza alması sonucu Adalet Bakanlığı önünde eylem yaptı.

 

14 yaşında evlendiğini ve eşinin kendisine sahip çıktığını belirten Kaya, “15 yaşında ben anne oldum, doğum bizi cezaevine getirdi. Düğünüm, nikahım isteyerek oldu. Aile rızası oldu. Eşim bana sahip çıktı. Bu suç mu? Eşimi aldılar 5 sene sonra cezaevine attılar. Ben 2 çocuğumla ortada kaldım. Bize yazık değil mi? Hiç mi adalet yok. Eşim cezaevi görmüş insan değil. Diyaliz hastası kaynanam var. Ne olacak oğlunun yüzünü görmeden mezara mı girecek” diye konuştu.

2007 yılında evlendiğini ve 2009 yılında karar çıktığını ifade eden Kaya, şöyle devam etti:“1 hafta oldu eşim cezaevine gireli. Ben 2 çocuğumla ortada kaldı. 8 yıl 4 ay verdiler. Dün intihar etmeye çalıştım tekrar çıkarım benzin döker kendimi yakarım ama tek eşimi çıkarsınlar cezaevinden. Benim çocuklarımın başında babası olmadan olmaz. Sabah kalkınca anne babamız nerede gelecek mi diye soruyorlar resmini öpüyorlar.”

 

İLKER TURAK-DEMET SOYUÇOK
ANKARA