70 Günlük Kaan’a Anneden Karaciğer

10 Kasım 2011

 

Milliyet / 10.11.2011

 

Türkiye’de bir ilk gerçekleştirilerek 3.5 kiloluk minik Kaan’a annesinin karaciğerinden parça nakledildi

 

İzmir’de 2 ay 9 günlük olan ve 3.5 kilo ağırlığındaki Kadir Kaan bebeğe, annesi Hatice Gündoğmuş’tan (25) alınan karaciğer parçası hayat verdi. Doç. Dr. Murat Kılıç, yeni bir teknikle, Türkiye’de ilk kez bu kadar küçük ve düşük kilolu bebeğe karaciğer nakli yaptıklarını belirtti.
Ankara’nın Çubuk ilçesinde oturan 2 çocuk sahibi Hatice – İsmail Gündoğmuş çiftinin, 26 Ağustos’ta bir erkek çocuğu oldu. Ancak 2 kilo 600 gram doğan minik Kaan, dünyaya geldikten birkaç saat sonra ana kucağı yerine Dışkapı Hastanesi’ne sevkedildi. Kaan, 11 gün yattığı hastaneden taburcu olduktan 3 gün sonra artan sarılık, karında şişlik şikayetleriyle yeniden hastaneye yatırıldı.
Normal süresinde doğmasına karşın düşük kilolu olan Kaan bebek, bir daha hastaneden çıkamadı. Durumu kötüleşen minik Kaan’ın yaşam şansının organ nakline bağlı olduğu belirtilirken, karaciğer yetmezliği son safhaya gelen bebek ile annesi 2 Kasım’da ambulans helikopterle İzmir’de bir özel hastaneye sevk edildi. Doç. Dr. Murat Kılıç başkanlığında, Doç. Dr. Murat Zeytunlu, Prof. Dr. Mehmet Alper, Doç. Dr. Çiğdem Arıkan, Opr. Dr. Zafer Önen ve Opr. Dr. Cahit Yılmaz’dan oluşan ekip, hızla hazırlıklara başladı. Tetkikler sonucunda anne nakil uygun bulunurken, cerrahlar bir ilki gerçekleştirmek için operasyona girdi. Operasyon başarıyla yapılırken, minik Kaan’ın tedavisi yoğun bakımda, annesi Hatice Gündoğmuş’un tedavisi ise servisteki odasında sürüyor.
Doç. Dr. Kılıç, hem annenin hem de bebeğinin toparlanma döneminde olduğunu, sağlıklarının iyi olduğunu belirtirken, Gündoğmuş çifti çok sevinçli olduklarını söyledi.

LİTERATÜRE GİRECEK

İlk kez bu kadar küçük bir bebeğe nakil yaptıklarını belirten Doç. Dr. Murat Kılıç şöyle konuştu: “Daha önce 3 aylık bir bebeğe nakil yapmıştık, ancak o 5 kiloydu. Nakil olmazsa bir iki gün içinde kaybedeceğimiz bebekti. Bizi asıl zorlayan kilosu oldu. 3.5 kiloydu. Yeni bir yöntemle, anneden alınan karaciğer parçası bebeğe uygun boyutlarda küçültülüp, nakledildi. Literatürde bizim bebeğimizden yaşça daha küçük, 1 aylık bir bebeğe nakil yapıldığı yer alıyor. Ancak o bebeğin kilosu da Kaan bebek gibi 3.5. Kaan bebek de literatüre girecek. Artık bu kadar küçük bebeklerimizin de yaşam şansı olacak.”

TEKNİĞİ JAPONLAR BULDU

Anneden alınan karaciğer parçasını Japonlar’ın bulduğu, ancak onlar tarafından da yeni yeni kullanılmaya başlayan tekniği uygulayarak, Kaan bebeğe uygun hacme getiren Doç. Dr. Murat Zeytunlu ise şunları söyledi: “Tüm dünyada en ciddi problem bu bebeklere yeni karaciğer bulmak. Çünkü bütün karaciğerler ya da böldüğünüz karaciğerler hep daha büyük gramajlı olduğu için ihtiyaca fazla geliyor bu da ciddi problem yaratabiliyor. Ondan dolayı bu kadar küçük bebeklere tedavi şansımız çok fazla olmuyordu. Japonların bir tekniği var. Onlar çok fazla uygulamıyorlar. Ama biz bu tekniği geliştirip uygulayarak gramajı daha da küçültebiliyoruz. Karaciğeri bir pasta gibi direkt kesemiyorsunuz, içinde damarları, yapıları mevcut. Bunları korumanız gerek.”