7 yaşındaki İrem, yokluktan 3 aydır okula gidemiyor

4 Mart 2014

7 yaşındaki İrem, yokluktan 3 aydır okula gidemiyor

Zaman, ERSAN TEMİZEL – KAYSERI
4 Mart 2014
http://www.zaman.com.tr/gundem_7-yasindaki-irem-yokluktan-3-aydir-okula-gidemiyor_2203001.html

7 yaşındaki İrem Güner, yırtılan çantası, ayakkabısı, defter kaleminin eksik olması ve annesinin beslenme çantasına yiyecek koyamamasından dolayı 3 aydır okula gidemiyor. Eskiden çobanlık yapan ve okuma yazma bilmeyen baba da eşi ve dört çocuğunun geçimini sağlamak için iş arıyor.

Hayırseverleri ile ünlü Kayseri’de, 7 yaşındaki bir öğrenci; ailesinin yaşadığı yoksulluk sebebi ile yaklaşık 3 aydır okula gidemiyor. İrem’in işsiz olan ve hastalıkla mücadele eden babası Muhsin Güner, ailesine bakabilmek için çalışmak istediğini belirterek, “Yardım istemiyorum, iş istiyorum.” diyor. 7 yaşındaki İrem Güner ise 3 ay önce okulu neden bıraktığını anlatırken gözyaşlarına boğuluyor: “Okula gitmeyi çok istiyorum ama gidemiyorum. Annem beslenme çantama evde bir şey olmadığı için koyamıyor. Çantam yırtık, ayakkabı ve pantolonum yok. Defterim ve kitabım eksik. Arkadaşlarım her sabah okula giderken, ben camdan onları seyretmekle yetiniyorum.”

Aslen Ağrılı olan baba Muhsin Güner, daha önce Tomarza Kaymakamlığı’ndan yardım aldıklarını, ev değişikliğinden sonra Kocasinan Kaymakamlığı’nın ilgi alanına girdiklerini belirtiyor. 2 yıl öncesine kadar Tomarza’da çobanlık yaparak geçimini sağladığını ancak hastalığı nedeniyle işi bırakmak zorunda kaldığını ifade eden baba, “Bir inşaat firmasında geçen yıl kısa bir süre çalıştım. 3 ay sigortam yattı. Kaymakamlık sigortam yattığı için yardımı kesti. Kocasinan Kaymakamlığı’ndan bir defaya mahsus kömür, gıda yardımı ve çocuklar için okul parasını aldık ama bizim durumumuzu bilen muhtarın vefat etmesi üzerine devlet yardımları kesildi. Zor durumdayız, derdimizi kimseye anlatamıyoruz.” diye konuşuyor.

Anne Ceylan Güner de en küçüğü 3 aylık olan 4 çocuğu bulunduğunu belirterek şunları anlatıyor: “Daha önce Tomarza ilçesinde yaşıyorduk, eşim çobanlık yapıyordu, kaymakamlıktan ve vatandaşlardan da yardım alıyorduk. Ancak eşimin ülser olduğunu öğrendik. Midesindeki rahatsızlık nedeniyle koku rahatsız ediyor ve bu yüzden baygınlık geçiriyor. Eşimin okuma yazması da yok. Kaymakamlığa yardımların devam etmesi için başvurduk. Kaymakamlık eşimin sigorta primleri çıkmasını gerekçe göstererek yardımı kesti.” Eşinin iş başvurusu için gittiği organize sanayi bölgesi ve belediyeden okuma yazma bilmediği için geri çevrildiğini belirten Güner, “Eşime çocuklarımızın ihtiyaçlarını karşılama adına iş istiyoruz. Bize yardımcı olsunlar.” ifadelerini kullanıyor. Baba Muhsin (40), anne Ceylan (25), çocukları Ceylan (7), İbrahim (5), İpek (4) ve 3 aylık İsmail’den oluşan Güner ailesi Kocasinan’da bodrum kat bir evde yaşıyor.