7 yaşındaki çocuğun 5 yıllık AIDS savaşı

1 Aralık 2013

Milliyet / 01.12.2013

Şanlıurfalı Y.Ç.’ye 5 yıl önce hastanede tedavi görürken HIV bulaştı. Hastalığından habersiz olan çocuk, tedavi için Ankara’ya götürülüyor. Çocuğun babası ise isyanda: “Bizi kaderimizle baş başa bıraktılar”

ÖMER ŞULUL Şanlıurfa DHA

Şanlıurfa’da 5 yıl önce üzerine çaydanlığın devrilmesi sonucu götürüldüğü Şanlıurfa Eğitim veAraştırma Hastanesi bünyesindeki Yanık Ünitesi’nde tedavi görürken, 2 yaşında HIV bulaşması sonucu AIDS hastalığına yakalanan Y.Ç., kaderine terk edildi. 1 Aralık Dünya AIDS Günü olduğunu hatırlatan ve kapılarını kimsenin çalmadığını söyleyen babası 43 yaşındaki Mehmet Ç., hastalığın ortaya çıkmasının ardından dışlanınca evlerini köyün dışına taşıdıklarını, Sağlık Bakanlığı aleyhine açtıkları davanın ise sonuçlanmadığını anlattı.
Ulucanlar köyünde yaşayan ailenin çocuğu Y. Ç.’ye, 2008 yılının mart ayında 1.5 yaşındayken HIV virüsü bulaşmasıyla başlayan dramı sürüyor. 7 yaşındaki Y.Ç., hastalığından habersiz, sık sık Ankara’ya götürülerek tedavisi ediliyor.

Evde oyun oynarken, kaynar suyun dökülmesi sonucu sol omuz ve kolunda yanık oluşan oğlunu Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürmeleriyle dramlarının başladığını söyleyen baba Mehmet Ç., şunları anlattı: “Aradan geçen 5 yıl içersinde hiç bir yetkili ve sorumlu bizi arayıp sormadı. Adeta bizi kaderimizle baş başa bıraktılar. Tek isteğimiz oğlumu bu ölümcül hastalığın pençesine düşürenlerin cezalandırılmasıdır.”

10 gençten 9’u HIV’i bilmiyor
Birleşmiş Milletler (BM) Nüfus Fonu ortaklığında, Genç Akran Ağı (Y-PEER) ve Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) işbirliği ile gerçekleşecek olan ‘10 Günlük Aktivizm Kampanyası’nın bu yılki teması ‘İstediğimiz Dünya’ olarak belirlendi
Bugün yani 1 Aralık Dünya AIDS günü başlayacak ve 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde sona erecek, 40 ülke ile birlikte eşzamanlı yürütülecek olan kampanya süresince, HIV hakkında birçok şehirde bilgilendirme amaçlı eğitimler, sergiler, yarışmalar, paneller ve söyleşiler düzenlenecek.

‘Önyargılar bulaşıcıdır’
TOG tarafından BM Nüfus Fonu ortaklığıyla yürütülen ‘Üreme Sağlığı Akran Eğitimleri Projesi’nin koordinatörü Bulut Öncü, Türkiye’nin HIV’in hızlı yayıldığı ülkelerden biri olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:
“Dünyada 5 milyon genç insan HIV ile yaşıyor. Türkiye’nin de içinde bulunduğu bölge, gençler arasında HIV yayılım hızının en yüksek olduğu yerler arasında. Ulusal Gençlik Cinsel SağlıkAraştırması sonuçlarına göre gençlerin yüzde 49’u bu eğitimi okulda almak istediğini belirtmiş. HIV değil önyargılar bulaşıcıdır.”
2007’de BM Nüfus Fonu ve Nüfus Bilim Derneği’nin araştırmasına göre, Türkiye’de her 10 gençten 9’u HIV hakkında bilgi sahibi değil. Her 3 gençten 2’si ise HIV ile yaşadıklarını bildikleri biriyle aynı ortamı paylaşmak istemiyor. LGBTİ’ler HIV ile yaşadıkları önyargısıyla ayrımcılığa maruz kalıyor. Rakamlar, HIV ile yaşayanların yarısından fazlasının heteroseksüel olduğunu gösteriyor. n BURCU KARAKAŞ Ankara

İşte sayılarla AIDS
* AIDS ilk kez 1981 yılında tanımlandı.
* AIDS (etkeni olan HIV-Human immunodeficiency virus-İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virus) 1983 yılında keşfedildi.
* HIV’in iki ana türü bulunuyor: HIV tip 1 (HIV-1) ve HIV tip 2 (HIV-2).
* Dünya Sağlık Örgütü’nün 2012 yılı sonu verilerine göre 35 milyon kişi AIDS ile yaşıyor.
* Türkiye’de ilk AIDS 1985 yılında bildirildi.

Sessizce yayılıyor

‘Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu’ olarak da bilinen AIDS sessizce yayılım gösteriyor.Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. GüldenÇelik, Türkiye’de 2013 Haziran ayı itibariyle AIDS’li kişi sayısının 6 bin 802’ye ulaştığını belirterek, “Mutlaka korunun. Test yaptırmaktan ve test öncesi danışmanlık almaktan çekinmeyin” dedi.

ESENGÜL DEMİRBAŞ İstanbul