6 yaşındaki Gülcan menenjitten öldü

11 Kasım 2011

 

Milliyet / 11.11.2011

 

Anne-babası boşandığında ‘bakamıyoruz’ deyip yurda vermişti 1 yaşındaki Gülcan’ı… Gülcan yurtta büyüdü; ana sınıfına gidiyordu. Önceki gün menenjit hastalığından hayatını kaybetti

İzmit’te, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nun Kassel Çocuk Köyü’nde kalan ve bir ilköğretim okulunun ana sınıfına giden 6 yaşındaki Gülcan Danışman menenjitten öldü. Gülcan 6 yıllık hayatına büyük bir dram sığdırmıştı. O bir yaşındayken anne babası ayrılmış, iki taraf da bakamayacağını söyleyince devlet korumasına alınmıştı. Adı açıklanmayan babası ara sıra da olsa Gülcan’ı ziyarete geliyordu. Ancak annesi bir yıldır arayıp sormuyordu onu…
Geçen hafta yüksek ateşle Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı Gülcan… Burada yapılan kontrollerinde çok hızlı seyreden ve son derece bulaşıcı olan menenjit hastalığına yakalandığı belilenen Gülcan doktorların çabalarına rağmen kurtarılamadı.

Dezenfekte edildi
17 Ağustos depreminin ardından Almanya’nı Kassel Belediyesi’nin yaptırıp SHÇEK’e devrettiği Kassel Çocuk Köyü, Gülcan Danışman’ın ölümünün ardından tamamen dezenfekte edildi, burada kalan çocuklar hastanelere götürülerek sağlık kontrolünden geçirildi. Buradaki görevlilerle öğretmenlerden de boğaz kültürü için örnek alınıp, aşıları yapıldı.
Konuyla ilgili görüşünü aldığımız Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu İl Müdürü Hamdi Kadığolu olayı doğrulayarak şöyle dedi: “Çocuğumuzun menenjitten öldüğü doğru. Çocuk aniden ateşlendi ve hemen hastaneye kaldırıldı. Burada menenjit teşhisi konuldu. Çok hızlı seyreden bir rahatsızlıkmış. Beyindeki iltihaplanmanın ardından kısa sürede ölüme neden olabiliyormuş. Biz kurumumuzda tüm önlemleri aldık ve çocuklar ile görevlilerin gerekli aşılarını yaptırdık.”