”42 Hak-42 Fotoğraf-42 Hikaye”

24 Aralık 2011

 

Timetürk / 24.12.2011

 

Türkiye’nin önde gelen siyasilerinin, çocuk haklarına dikkati çekmek amacıyla, ülkenin geleceği olan çocuklarla bir araya geldikleri fotoğrafların yer aldığı ”42 Hak-42 Fotoğraf-42 Hikaye” sergisi, Çırağan Sarayı’nda tanıtıldı.

 
Tanıtım gecesinde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, sergide çok önemli bir başlığın vurgulanarak, Türkiye kamuoyuna sunulduğunu söyledi.

Yıldız, her bir çocuk hakkının, çocukla ve fotoğrafla simgelenmiş olmasının çok önemli bir kurgu olduğunu belirterek, çocukların masumiyet ve berraklığın en önemli simgeleri olduğunu vurguladı.

Çocuklarda kötülük ve kötü düşünce olmadığını kaydeden Yıldız, ”Onlarda her zaman dünyanın bütün tuzaklarından uzak yapı söz konusudur. Burada aynı zamanda bizim bütün bu yaptıklarımızın, Türkiye’de yapılan tüm siyasi, ekonomik, idari, mali çıkışların tahvil edileceği ve istikbalimize, çocuklarımıza emanet edileceği bir kurgu vardır. O yüzden bence burada gerek insan haklarının, gerekse dünyanın iyileşmesiyle, birbirine saygının, sevginin daha çok çoğalmasıyla alakalı önemli bir kurgu yapıldı” diye konuştu.
Yıldız, sergide yer alan fotoğraflarda bakanlar, milletvekilleri ve belediye başkanlarından ziyade, çocukların daha önemli olduğunu ifade ederek, ”Sergide yer alan fotoğrafları bizden daha güzel, daha saf ve daha temiz olan çocuklarımıza, şu an yaşadığımız Türkiye’den daha iyi bir ülke bırakabilmek için gayretlerimizin çerçevelendiği bir fotoğraf olarak görüyorum” dedi.

Bakan Yıldız, konuşmasının ardından, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, TBMM İdari Amiri Salim Uslu, AK Parti milletvekilleri Mihrimah Belma Satır, Sermin Balık ve Zeynep Karahan Uslu’nun tuttuğu kırmızı kurdeleyi çocuklara kestirdi.
Yıldız ve beraberindeki milletvekilleri daha sonra sergiyi gezdi. Bakan Yıldız, gezi sonrasında Çelikçomak Federasyonu tarafından kendisine hediye edilen çelik-çomakla oynadı.
Gazetecilere sergiyi değerlendiren Yıldız, sergide yer alan fotoğrafların çok samimi olduğunu söyledi. Her bir fotoğrafın temasının farklı olduğunu kaydeden Yıldız, ”Bu fotoğraflarda çocuk haklarına ilişkin birbirinden güzel ve değerli 42 mesaj var” dedi.

Yıldız, geleceğin çocuklara emanet edileceğini belirterek, ”Bizler de çocuktuk ve aldığımız emanetin daha iyisini bundan sonraki nesile emanet edeceğiz” diye konuştu.

Çocukluğunda okuma merakının çok egemen olduğunu hatırladığını kaydeden Yıldız, şöyle devam etti:
”Daima kendimden daha büyüklerle hem arkadaşlık yaptığımı hem de çocukluğumu yaşadığımı, dolayısıyla çocukluğumu böyle faz farkıyla tehir ettiğimin farkına vardım. Saatleri biraz erken öğrendim. Meraklıydım. Olabildiğince çevremi kurcalamaya, keşfetmeye dönük şeyler yapardım. Zamanla her zaman problemimiz oldu. Zamanı yönetme adına, zamana hakim olamama adına zamana karşı zafiyetimizi itiraf edebiliyorum. O zaman da öyleydim. Çelik-çomak, seksek, misket, birdir bir oynardık, hepsi güzeldi, çocukluğumuzu hissettiğimiz anlardı.”

Serginin proje tasarımını yapan Oğuzhan Toracı da çocuk haklarının her zaman dramatize edilerek insanlara öğretilmeye çalışıldığını belirterek, ”Ülke şartları, halkın psikolojik durumu artık bu tür öğrenmelere kapalı diye düşünüyorum. Bu yüzden bu projeyle durumu eğlenceli hale getirmek, kendi içinde yarattığımız ironisiyle öğretmek ve ailelerin dikkatini çekmek istedik” dedi.
Toracı, sergiyi Ocak ayının başında TBMM’de açmak için girişimlere başladıklarını ve serginin tüm Türkiye’yi gezeceğini söyledi.
Sergi için Kızılay ile işbirliği yapacaklarını kaydeden Toracı, elde edilen gelirle Van depreminden etkilenen çocuklara yardım edeceklerini sözlerine ekledi.

-Sergi-

”Gelin Birlikte Oynayalım” adlı sosyal sorumluluk projesi kapsamında gerçekleştirilen ’42 Hak-42 Fotoğraf-42 Hikaye” başlıklı serginin fotoğrafları Bari Baykal’a ait.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile çok sayıda bakan, milletvekili ve belediye başkanının çocuklarla bir araya geldiği fotoğraflarda, bu isimlerin çocukluklarına ait anıları ve Dünya Çocuk Hakları Sözleşmesinin birer maddesi yer alıyor.

AA