‘4 bin kurşun kalemle’ minik yürekleri sevindirdiler

7 Mart 2011

 

NTVMSNBC / 07.03.2011

 

Ankara’da bir mağazanın vitrin dekorasyonunda kullandığı 4 bin kurşun kalem, Van’daki köy okullarında eğitim gören ilköğretim öğrencilerine dağıtıldı.

 

VAN – Anadolu Ajansı muhabirlerinin girişimleri sonucu kargo ile AA Van Bölge Müdürlüğüne ulaştırılan 4 bin kurşun kalem ve defterler, Erçek beldesine bağlı Baklatepe ve Dereüstü ile Gürpınar ilçesine bağlı Işıkpınar köyü ve Van merkezde terör nedeniyle göç eden ailelerin çocuklarının eğitim gördüğü ilköğretim okullarındaki öğrencilere verildi.

Baklatepe Köyü İlköğretim Okulu Müdürü İbrahim Yıldız, okulda 69 öğrencinin eğitim gördüğünü ifade ederek, bu tür yardımların öğrenciler açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Çocukların yardımlardan mutluluk duyduğunu dile getiren Yıldız, ”Öğrenciler zaman zaman kalemleri bittiğinde beldeye ya da Van merkeze gidemiyorlar. Ankara’dan gönderilen, her öğrenciye 20’şer kalem dağıttığımızda çok mutlu oldular. Kalemler sayesinde çocuklar uzun süre sıkıntı çekmeyecek ve soğuk havada merkeze gitmek zorunda kalmayacaklar” dedi.

Dereüstü Köyü İlköğretim Okulu Müdürü Hakan Doğan da okulda 70 öğrencinin eğitim gördüğünü anlatarak, ”Öğrencilerimiz bu destekler sayesinde unutulmadıklarını ve önemsendiklerini görüyorlar. Kalemlerin buraya kadar ulaştırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Dereüstü köyü ilköğretim okulu 5. sınıf öğrencisi Esra Aslan ise Ankara’dan gönderilen sarı renkteki kalem destelerinin kendileri için önemli olduğunu belirterek, ”Bizi düşünüp kalem gönderenlere teşekkür ediyoruz” dedi.

5. sınıf öğrencisi Canan Arslan da ”İlk kez bu kadar çok kaleme sahip oldum. Çok mutluyum, yardımı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

”DEFTERLER IŞIKPINAR’A IŞIK OLDU”


Kalemlerin ardından aynı mağaza tarafından gönderilen defterler de Van’ın Gürpınar ilçesi Işıkpınar köyündeki ilköğretim ile Van’da terör nedeniyle göç eden ailelerin çocuklarının eğitim gördüğü Vali Mithat Bey İlköğretim Okulundaki öğrencilere dağıtıldı.

Işıkpınar İlköğretim Okulu Müdür Vekili Dilal Kaya, defterlerin maddi durumu iyi olmayan öğrenciler ile okuma yazma kursuna devam eden vatandaşlara verildiğini belirterek, ”Köyümüz ilçe merkezine 30 kilometre uzaklıkta. Kitapları zaten Milli Eğitim Bakanlığı veriyor. Defterler de öğrencilerimiz için yararlı oldu” dedi.