3 kişiye hapis cezası istemi

25 Şubat 2014

 

AA / 25.02.2014

 

Anaokulu öğrencisi Efe Boz’un ölümüne ilişkin davada, taşeron firma müdürü, okul müdürü ve anasınıfı öğretmeninin “taksirle ölüme sebebiyet vermek” suçunu işledikleri gerekçesiyle hapisle cezalandırılmaları istendi.

 

İSTANBUL

Cumhuriyet Savcısı Halit Koçak, Maltepe’de anaokulu öğrencisi Efe Boz’un ölümüne ilişkin davada, taşeron firma müdürü, okul müdürü ve anasınıfı öğretmeninin “taksirle ölüme sebebiyet vermek” suçunu işledikleri gerekçesiyle 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını istedi.

 

Anadolu Adalet Sarayı 28. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz sanıklar katılmadı. Duruşmada, Efe Boz’un annesi Nurdan ve babası Kemal Boz ile taraf avukatları hazır bulundu.

 

Duruşmada, Nurdan Boz’un avukatı Hasan Girit, genel olarak bilirkişi raporuna katıldıklarını belirterek, “Ancak basit taksir şeklindeki bilirkişi raporunu kabul etmiyoruz. Yeniden bilirkişi raporu alınmasını kabul etmiyoruz” dedi.

 

Sanık avukatları da yeniden bilirkişi raporu alınmasını talep etti.

 

Yeniden bilirkişi raporu isteklerine ret

 

Mahkeme Hakimi İbrahim Fikri Talman, dosya kapsamında bu aşamaya kadar toplanan delillerin, bilirkişi raporunda belirtilen hususların, bilirkişi raporu ile mahkemenin bağlı olmamasının ve sanıkların kusur durumunun değerlendirilmesinin mahkeme hakimine ait olduğunu belirtti. Hakim Talman, bu talebi, yeniden bilirkişi incelemesi yapılmasında hukuki yarar olmayacağı gerekçesiyle reddettiğini söyledi.

 

3 kişiye hapis cezası istemi

 

Duruşmada Cumhuriyet Savcısı Halit Koçak, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.

Mütalaada, taşeron firma müdürü Yalçın Kaya, anasınıfı öğretmeni Gökçen Gökalp ve okul müdürü Mustafa Katırcılar’ın “taksirle ölüme sebebiyet vermek” suçundan Türk Ceza Kanunu’nun 85/1. maddesi kapsamında, 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

 

5 kişinin beraatı istendi

 

Mütalaada, ihaleyi alan Arar Mühendislik ve İnşaat Limited Şirketi’nin yetkilisi Aslan Yavuz Haberdar, firmanın kontrol görevlisi Halim Cüneyt İşyar, taşeron firma çalışanı Murat Kılıç, okul müdür yardımcıları Pınar Tan Aslan ve Fatma Metin’in olayda kusurlarının bulunmaması nedeniyle beraatları istendi.

 

İlk bilirkişi raporunda kusur verilmeyen ana sınıfı ablası Sema Aktaş’ın olayda kusurlu bulunduğunun üçüncü bilirkişi raporunda tespit edilmesi nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığı’na hakkında suç duyurusunda bulunulması da talep edildi.

 

Efe Boz’un annesi Nurdan Boz, “Okul müdürü, 70 öğrencinin eğitim göreceği anasınıfı ve tuvaletlerin inşaat çalışmasını yaparken böyle bir sonucu öngörecek durumdadır.

Dolayısıyla olayda bilinçli taksir koşulları veya olası kasıt olduğu kanaatindeyim” dedi.

Mahkeme Hakimi Talman, sanık avukatlarına, esas hakkında mütalaaya karşı savunma yapmaları için süre vererek, duruşmayı erteledi.