3 çocukta geç kalmayalım

1 Şubat 2013

 

Radikal / 01.02.2013

 
HACER BOYACIOĞLU

Ekonomi

 

3 çocuk seferberliğine TÜİK Başkanı Birol Aydemir de katıldı. Aydemir “Doğurganlık hızlı düşüyor. Geç kalınmış 3 çocuğun faydası yok” dedi.

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Birol Aydemir, Türkiye’nin doğurganlıkta çok hızlı iniş gösterdiğini belirterek “Müdahale zamanını kaçırırsanız, geç müdahalenin maliyeti çok yüksek. Geç kalınmış 3 çocuğun faydası yok. Sayın Başbakan bununla ilgili çok doğru tespitlerde bulunmuş. Bakanlar kuruluna nüfusla ilgili yaptığımız çalışmanın sunumunu yapabiliriz” dedi.
Aydemir dün doğurganlıktan bazı TÜİK verilerinin erken açıklanmasına kadar birçok konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Verilerin erken açıklanmasıyla ilgili olarak “Biz bir hata yaptık, hatamızdan dersler aldık. İş yapan hata yapar. Özür de diledik” diyen Aydemir, başka ülkelerde de bu tür durumların yaşandığını söyledi. Aydemir, bir gazetecinin “Ama sizin yaptığınız hatadan birileri para kazanmış olabilir” sözlerine “Evet özellikle enflasyonda birilerinin kazanmış olma ihtimali yüksek” yanıtını verdi.

SMS hatasının nedeni rakam hatası
Erken açıklanan verilerle ilgili olarak 2012’de yayımlanan 268 tane haber bülteninin içinde sadece 1 tanede hata olduğunu belirten Aydemir, isim vermeden yine Reuters’ı suçladı. “Enflasyonla ilgili olarak erken açıklanan haber bülteni değil istatistik tabloları. Onlar veritabanında. Veritabanından girmiş ve almış. O kurum saat 10.00’da yayımlayacağımızı bildiği halde vermiş” diyen Aydemir, bu hatayı düzelttiklerini belirtti. SMS’le işsizlik verilerinin erken açıklanmasında ise bir rakam hatası yapıldığını kaydeden Aydemir, “Arayüze bilgi gönderiliyor ve yayın saati de yanında yer alıyor. O gün bir cümlelik bilgi 09.24’te arayüze gönderiliyor. Ancak yayın saati olarak 10.00 değil 00.00 yazılıyor. Bu nedenle anında geçiliyor” bilgisini verdi. SMS hizmetini veren şirketle bağlarını kestiklerini belirten Aydemir, “Hata var ama kasıt yok” dedi.
Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, Portekiz, İsveç gibi ülkelerde de istatistik kurumlarının hatalar yaptığını belirten Aydemir, “Oralarda istifa eden olmuş mu” sorusuna da “Hiç bakmadım. Ben istifa etmeyi düşünmedim çünkü. Benim odamı toplamam için 2 saat yeterlidir” yanıtını verdi.

Yeni metodoloji cari açığı azaltacak etki yapacak

 

TÜİK Başkanı Birol Aydemir, nüfusla ilgili olarak çok yakında bir çalışma yapacaklarını söyledi. Dış ticaretle ilgili de birtakım çalışmalar yapacaklarını belirten Aydemir, “Turizmde yapacağımız değişiklikler net hata noksanı etkileyecek Elde ettiğimiz ilk veriler cari açığı azaltıcı nitelikte olduğu yönünde” dedi.

Sepette benzinin ağırlığı arttı, içkinin düştü.

 

Enflasyon sepeti güncellendi. Gıda ve içeceğin payı %26.22’den 24.09’a geriledi, içki ve sigara payı %5.21’den 5.07’ye düştü. Fiyatı sık değişen ürünlerin takip aralığı arttırıldı. Sebze, meyve, tüpgaz, benzin ve altının da aralarında bulunduğu 16 ürünün fiyatı her hafta derlenecek. Sepetten greyfut, kadın pantolon-ceket takım, tayyör, okul giysisi, dijital kamera çıktı. Kivi, badem içi, tahin, kadın ceket, bebek arabası, araba koltuğu girdi.