26 bin kadın polise başvurdu!

24 Kasım 2013

Vatan / 24.11.2013

Kadına yönelik şiddetin çarpıcı bilançosu açıklandı.

İSTİHBARAT

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Başkanı Nazan Moroğlu kadına yönelik şiddetin çarpıcı bilançosunu açıkladı. Moroğlu, son 6 ayda 26 bin kadının şiddete uğradığı için polise başvuruda bulunduğunu belirtirken 1 yılda 190 kadın cinayetinin işlendiğini kaydetti.

91 cinsel taciz

Araştırmalara göre 2013 yılının ilk 6 ayında 88 kadın cinayet sonucu öldürüldü, 7 kadın tecavüze uğradı, 155 kadın bir erkek tarafından yaralandı ve 91 kadın cinsel tacize uğradı. Nazan Moroğlu kadına yönelik şiddetin toplumsal bir sorun olduğununun altını çizdi: “Kadına şiddet kararlı bir devlet uygulamasıyla kadın ve erkek elele vererek sona erdirilebilir. Kadın ‘seninle evlenmem’ dedi diye öldürülüyor, kadın boşanmak istediği için öldürülüyor. Siyasilerin yaptığı açıklamalar da şiddet içeriyor. Kadına ‘en az dört çocuk doğur’ demek, bir anlamda evinde otur demek nedir? Bu baskı altına almaktır, bir tür şiddettir. Kadına doğumu nasıl yapması gerektiğini dayatmak nedir, bu bir tür şiddettir. ‘Kız erkek ayrı okusun, kız erkek ayrı otursun’ demek, cinsiyete dayalı ayrımcılıktır. Ayrımcılık şiddetin temel nedenidir.”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel temsilcisi Gülsün Kav ise kadın şiddetinin engellenmesi için koruma kanunun en etkin biçimde uygulanması gerektiğini belirtti: “Kadın dostu bir siyaset mümkün olmalı ve koruma kanunundaki ciddi eksiklikler iyileştirilmeli. Biz davalarda indirimlere dikkat çekiyoruz. İndirimler devam ettikçe kadın cinayetleri devam ediyor.”