22 günlük bebekle sokakta yaşıyorlar

28 Mart 2011

 

NTVMSNBC /28.03.2011

 

Evleri olmadığı için 22 günlük bebekleriyle sokakta yaşayan aile, hayırseverlerden tek odalı da olsa bir ev istiyor.

 

İZMİR – İzmir’de yaşayan Çiğdem – Oktay Sarı çifti, yardım vakıflarından zaman zaman aldıkları parayla geceliği 10 liralık pansiyonda kalma imkanı buluyor, para olmadığında otogarda ya da parklarda geceyi geçiriyor.

Çiğdem Sarı, eşinin işsiz olduğunu, 6 ay öncesine kadar evinde kaldıkları annesi intihar edince, barınacak yer bulamaz hale geldiklerini anlattı.

Hamileliğinin bir dönemini sokakta geçirdiğini, doğum başladığı sırada vatandaşların ambulans çağırmasıyla hastaneye götürüldüğünü dile getiren Sarı, 22 günlük bebeği Muhammed’in soğuktan bronşit olduğunu söyledi.

 

4 ÇOCUKLARI DAHA VAR
Bebeklerinden başka 3, 5, 8 ve 11 yaşlarında 4 çocuklarının daha olduğunu ve Çanakkale’de SHÇEK’in yurdunda kalan çocuklarını çok özlediğini belirten Sarı, çocuklarını yol parası bulamadığı için görmeye bile gidemediğini dile getirdi.

Uzun zamandır sokakta oldukları için banyo yapamadıklarını, poğaça ve simitle günü geçirdiklerini ifade eden Çiğdem Sarı, bu yüzden bebeği emzirmekte zorluk yaşadığını, hayırseverlerin ya da kamu kuruluşlarının kendilerine yardım etmelerini beklediklerini ifade etti.

Sarı, ”Eşinin bir iş bulması, başlarını sokacak bir eve kavuşmaları, çocuklarını yanlarına alıp yeniden bir aile oluşturmaları hayaliyle yaşadığını” söyledi.

Oktay Sarı da para bulunca 10 liralık pansiyonda, bulamayınca otogarda, parkta kaldıklarını, sol bacağının sakat olduğunu belirterek, ”Askerde eğitim sırasında belim sakatlandı. Bu da bacağımda sakatlık bıraktı. 3 ay askeri hastanede yattıktan sonra askerliğimin 10. ayında ‘çürük raporu’ verdiler” diye konuştu.

Askerden önce sokakta cep telefonu kılıfı sattığını, şimdi de bu tür işler yapmak istediğini ama sermayesi olmadığı için satacak mal alamadığını anlatan Sarı, ”Önemli olan başımızı bir eve sokmak. Ev olmadığı için eşimi ve çocuğumu bırakamıyorum, sokakta rahatsız eden olur diye. Bir şeyler satayım istiyorum ama ailemi bırakıp yapamıyorum” dedi.

 

100 LİRA YARDIM PARASI
İzmir Valisi Cahit Kıraç’a durumlarını ilettiklerini, valinin yardım yapılması için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na talimat verdiğini anlatan Sarı, ”100 lira verdiler. Bebeğe bez aldım, kıyafeti yoktu, bir tulum aldım. Kaldı 70 lira. Yemek yedik. Kalanı da pansiyona vermeyelim dedik ve otogarda geceledik” diye konuştu.

Yardım talebinde bulunduklarında, zaman zaman gördükleri muamelenin kendilerini incitmesine rağmen taleplerini sürdüreceklerini ifade eden Sarı, ”Bir an önce başımızı sokacak tek gözlü bir ev istiyoruz” dedi.