2 yaşındaki çocuğun mezarı açıldı

18 Mart 2011

 

NTVMSNBC / AA / 18.03.2011

 

Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde solunum cihazına bağlı olarak tedavi gördüğü sırada kalbi durarak hayatını kaybettiği iddia edilen 2 yaşındaki Türkay Akbay’ın mezarı otopsi için 72 gün sonra açıldı.

ADIYAMAN – Ocak ayında Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde solunum cihazına bağlı tedavi gören 5 çocuğun kalbi durmuş ve 2 yaşındaki Türkan Akbay hayatını kaybetmişti.

 

Olayın ardından Türkan Akbay’ın babası Ali Akbay, olayda ihmal olduğu gerekçesiyle hastane ve yönetimi hakkında dava açtı.

 

Davayı gören Sulh Ceza Mahkemesi, cesedin yeniden incelenerek Adli Tıp raporunu istedi. Bunun üzerine Besni Cumhuriyet Savcılığı gözetiminde, mezar 2 yaşındaki Türkan Akbay’ın Adıyaman’ın Besni ilçesi Taşlıyazı mezarlığındaki mezarı açıldı.

 

Besni İlçe Jandarma ekipleri Cumhuriyet Savcısı eşliğinde Küçük Türkan’ı mezarından çıkardı. Cenaze, dayı Fethi Ataş’ın tutanağı imzalamasının ardından Adli Tıp tarafından kontrol edilmek için Besni Devlet Hastanesi’ne götürüldü.

 

Cesedin kapsamlı inceleme için Malatya veya İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderileceği öğrenildi.

Çocuğun anne ve babasının Muğla’nın Fethiye ilçesindeki evlerine birkaç gün önce gittiği öğrenildi.

Türkan Akbay’ın dayısı Fethi Ataş, dava sürecinin devam ettiğini ve yaşanan olayda hastanenin ihmalinin olduğunu iddia ederek, Adli Tıp Kurumu’nun raporları doğrultusunda davanın şekilleneceğini belirtti.

 

Ataş, hastane başhekiminin hastanenin cihazlarında sorun yok şeklindeki açıklamalar yapmasına rağmen aynı gün içerisinde 5 çocuğun kalbinin durmasının manidar olduğunu belirterek, ”Biz bu olayı takip edeceğiz. Bu solunum cihazına bağlı olan 5 çocuğun kalbi durdu. Bunlardan sadece bizimki o zaman öldü. Daha sonra o çocuklardan birisi daha öldü. Hastane yönetimi kendilerinde bir sıkıntının olmadığını bildirdi. Biz de bunun üstüne dava açtık” diye konuştu.