17 Yaşındaki D.T.’ye Bir Yılda İki Tutuklama

20 Haziran 2011

Bianet / 20.06.2011

D.T. 16 yaşındayken İstanbul’da bir gösteriye katıldığı gerekçesiyle sekiz ay tutuklu kaldıktan sonra, şimdi de Mardin’de bir gösteriye katıldığı, Demokratik Çözüm Çadırı’na gittiği ve Azadiya Welat gazetesi dağıttığı gerekçesiyle tutuklandı.

Mardin Kızıltepeli 17 yaşındaki D.T. 17 Mart 2010’da bir gösteriye katıldığı iddiasıyla İstanbul’da tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Kızıltepe Eşbaşkanı Gurbet Tekin’in oğlu olan D.T., sekiz ay cezaevinde kaldıktan sonra serbest bırakıldı ve Kızıltepe’ye, ailesinin yanına döndü. Ancak D.T. için sıkıntılı günler, sadece yedi ay sonra tekrar başladı.

31 Mayıs 2011 tarihinde, sabaha karşı saat 04.30’da kapıya gelen Terörle Mücadele Şubesi’ne bağlı yüzü maskeli polisler, D.T.’yi gözaltına aldılar.

Gazete dağıtımından cezaevine

Gözaltına alınan D.T.’nin bir gösteriye katılmak, Demokratik Çözüm Çadırı’na gitmek ve Azadiya Welat gazetesi satmak suçlamalarıyla tutuklanarak Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildiğini söyleyen baba Fettah Tekin, yaşananları bianet’e şöyle anlattı:

* 31 Mayıs’ta sabah 04.30 sularında eve baskın yaptılar ve oğlumu gözaltına aldılar. Kapı çalınca kapıyı ben açtım. Karşımda yüzleri maskeli polisleri gördüm. Arama izni istedim. Aksi taktirde eve sokmayacağımı söyledim. Sivil polisler gidip arama iznini getirdiler ve oğlumu alıp götürdüler.
* Meğer önceden dosyalarını mahkemeye vermişler ve tüm tutanakları hazırlamışlar. O nedenle son derece hızlı şekilde akşama doğru saat 17.00 sularında D.T.’yi tutuklayarak cezaevine gönderdiler.

“Oğlum sadece annesini gazdan kurtarmak istemişti”

* Mardin Kızıltepe’de bir Demokratik Çözüm Çadırı kurulmuştu. D.T.’de sabah Azadiya Welat gazetesini dağıttıktan sonra akşamüzeri gidip arkadaşlarıyla orada oturuyordu. Gençler orada kendi aralarında şarkı söylerken Mobese kameralarından görüntüleri alıp, orada kimlerin olduğunu belirlemişler.
* Arkadaşlarıyla şarkı söyleyip halay çektiği için, Azadiya Welat dağıttığı için tutuklanıyor. Ancak polisin iddiasına göre, biz bir ay önce “Kara Perşembe”yi protesto etmek amacıyla bir yürüyüş yapmıştık. O yürüyüş sırasında polis gaz bombalarıyla bize müdahale etmişti. D.T. de o sırada ameliyat olan annesini gazın içinden çıkarmaya çalışırken gömleği ile yüzünü kapatmıştı. Bunun görüntülerinden yola çıkarak D.T.’nin polise taş attığını iddia ediyorlar ve tutukluyorlar. Halbuki benim oğlum ne polise taş attı, ne başka bir şey yaptı. Sadece annesini o gaz bulutunun içinden çıkartmak için uğraşıyordu.
* Mardin’de her akşam evlere baskın yapılarak gençler gözaltına alınıyor ve tutuklanıyor. Bu gençlerin çok büyük kısmı Demokratik Çözüm Çadırlarına gittikleri için tutuklanıyor.

“Oğlumun morali kötü”

BDP Kızıltepe İlçe Eşbaşkanı olan D.T.’nin annesi Gurbet Tekin, geçtiğimiz günlerde oğlunu Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde ziyaret etti.

Gurbet Tekin, bianet’e yaptığı açıklamada, oğlunun 62 kişilik koğuşta kaldığını, kendisini üzmemek için “iyi” olduğunu söylediğini ifade etti. Ancak D.T.’nin de diğer çocuklarla birlikte cezaevine girmeden önce dayak yediğini söyleyen anne, oğlunun moralinin çok kötü olduğunu yüzünden anladığını söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: “Artık bu tutuklamaların, işkencelerin, ölümlerin son bulmasını istiyorum. Ben sadece kanın durmasını istiyorum.” (EKN)
* Karikatür: Firuz Kutal

Kızıltepe – BİA Haber Merkezi
Ekin KARACA