155’e yapılan ihbarla ortaya çıkan dram

25 Aralık 2012

 

Milliyet / 25.12.2012

 

Elazığ’da, 5 ferdinden 4’ü zihinsel engelli olan Göl ailesinin, lavabo ve banyosu bulunmayan zemini çamur kerpiç evde zor koşullardaki yaşam mücadelesi, komşularının ihbarıyla ortaya çıktı

ELAZIĞ (AA)

 

Özlem Göl (19) dışındaki 4 ferdi zihinsel engelli olan aile, Üniversite  Mahallesi’nde yaşamını sürdürüyor. Devlet tarafından verilen yardımlardan  haberdar olmayan, yaklaşık 10 yıldır yoksulluk içerisinde kötü koşullarda yaşam  mücadelesi veren Göl ailesinin dramını, komşuları Gülser Tunç 155 Polis İmdat  Hattı’na bildirip, yardım talep etti.

İhbarın ardından ailenin kaldığı eve gelen Elazığ Emniyet Müdürlüğü  Toplum Destekli Şube Amirliği ekipleri, ailenin durumu hakkında Sosyal  Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na bilgi verdi.

Zihinsel engelli baba Hıdır Göl (58), gazetecilere yaptığı açıklamada,  yaklaşık 10 senedir bu durumda yaşadıklarını belirterek, ”Önceleri günlük  işlerde çalışabiliyordum. Daha sonra hastalandım.

Hastalanınca insanları  tanımıyorum. Aynı anda da bayılıyorum. Çocuğumu bile tanıyamıyorum” dedi.
Kendisinin de rahatsızlığı bulunduğunu belirten zihinsel engelli anne  Cemile Göl de, yağmur yağdığı zaman evlerinin suyla dolduğunu ve hasta olduğu  için iş yapamadığını söyledi.

Yetkililerden ev isteyen anne Göl ”Kanepelerim su içindeydi. Kaplarım  pislik dolmuştu, su içindeydi. Çamaşır makinem, buzdolabım, fırınım yok. Hiçbir  şeyim yok. Burada ısınamıyorum” diye konuştu.

Zihinsel engelli çocuklar oyuncak istiyor
Göl ailesinin zihinsel iki erkek çocuğu Bayram (18) ve Ümit (8) ise soğuk  kış günlerinde ayakkabısız ya da lastik ayakkabılarla geziyor. Çocuklar, mont,  ayakkabı ve oyuncak istedi.