Süpürge’den ‘çocuk gelin’ sözlüğü

13 Ocak 2014

Hürriyet/ 13.01.2014

Uzun yıllardır küçük yaşta ve zorla evlilikler sorunu hakkında çalışmalar yürüten Uçan Süpürge Derneği, ‘Çocuk Gelinler Sözlüğü’ hazırladı.

Uçan Süpürge Derneği Editörü Selen Doğan, böyle bir sözlüğün ilk kez hazırlandığını söyledi. Bunun bir gereksinim olduğuna dikkat çeken Doğan, “Çünkü ‘çocuk gelinler’ dendiğinde, herkes farklı bir şey algılıyordu ve doğal olarak, yalnızca 12-13 yaşlarında evlendirilmiş kız çocuklar akla geliyordu” dedi. Doğan, şöyle devam etti:

“18 yaşını doldurmadan yapılmış evlilikler, çocuk evlilikleridir. Bunun yanı sıra çocuk evliliklerinin sebep olduğu sorunlar, hastalıklar, bu konudaki hukuki düzenlemeler, çocuk haklarıyla ilgili özel günler ve bu sorunla ilişkisi olan her şeyi bir araya getirelim, bir sözlük yapalım dedik. Bu bence kamu yönetiminin, karar vericilerin, yetişkinlerin ve çocuk ve kadın hakları alanında çalışan kişilerin yararlanabileceği bir kaynak oldu. Çünkü çocuk evlilikleriyle ilişkili kavramları basit ve anlaşılır bir dille yazdık, yazarken de toplumsal cinsiyet bakış açısını gözettik.”

A’DAN Z’YE KAVRAMLA

Çocuk Gelinler Sözlüğü’nde, A’dan Z’ye, 100 üzerinde kavram yer alıyor. Sözlük, “şartlı nakit transferi, ilgili kuruluşlar, zorunlu eğitim, medeni yasa, nafaka, nikah, zorla evlilik, istismar biçimleri, evlilik yaşı, evlilik sözleşmesi, doğum kontrolü, çocuk işçiliği, çocuk adalet sistemi, boşanma, aile planlaması” gibi çeşitli kavramlar hakkında açıklamalar içeriyor.

Sözlükte yer alan bazı kavramlar şöyle:

Acil Yardım Hattı: Küçük yaşta evlendirme tehdidi altındaki bireylerin arayıp güvenlik, sağlık, psikoloji veya hukuk desteği alabileceği telefon numarasıdır. Devlete ait tek yardım hakkı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesindeki ALO 183’tür.

Berdel: Eskisi kadar yaygın olmasa da halen görülen bir evlendirme biçimidir. Yasal değildir.
Girls not Brides: Çocuk evliliklerini durdurmak için küresel çapta örgütlenmiş, merkezi İngiltere’de olan bir ağdır.