12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü

12 Haziran 2013

Son Dakika / 12.06.2013
Anadolu Ajansı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hakları Daire Başkanı Özbay.”Önceliğimiz kötü şartlarda ve 15 yaşından küçük çocukların çalıştırılmaması”.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hakları Daire Başkanı Abdullah Özbay, önceliklerinin kötü şartlarda ve 15 yaşından küçük çocukların çalıştırılmaması olduğunu söyledi.

Özbay, Adıyaman’da, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünce, “12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü” dolayısıyla düzenlenen halk yürüyüşüne katıldı.

Engelliler Çarşısı’ndan başlayan ve Demokrasi Meydanı’nda sona eren yürüşün ardından gazetecilere açıklamada bulunan Özbay, bakanlık olarak önceliklerinin “çocuklar” olduğunu belirtti. Türkiye’de çocukların sorunları olduğuna dikkat çeken Özbay, “Ülkemizde çocukların sorunları var ve şu anda da devam ediyor. Öncelikle çocukların ailesinden destek almasını istiyoruz. Eğer aile yanında yoksa onların, evlat edinme ve koruyucu aile yoluyla aileleri olsun istiyoruz. En son ise bir kuruluşun bakımına alınmalarını arzuluyoruz” dedi.

Bir gazetecinin, çalışan çocuklarla ilgili yasal düzenleme olacak mı? sorusu üzerine Özbay, şunları kaydetti:

“Evet bunlarla ilgili yasal çalışmalar devam ediyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında birtakım protokoler yapıldı. Önceliğimiz kötü şartlarda ve 15 yaşından küçük çocukların çalıştırılmaması.”

Çocukların mümkün olduğu kadar hiç çalıştırılmaması ve eğitimlerine devam etmesini istediklerini dile getiren Özbay, ülkenin sorunlarını kürsüye çıkarabilen, mutluluğunu yüzüne taşıyabilen, insan haklarına saygılı çocukların ortaya çıkmasını amaçladıklarını sözlerine ekledi. – Adıyaman