1 no’lu tecavüzcüye 28 yıl hapis cezası!

25 Şubat 2014

Milliyet / 25.02.2014

‘Utanç davası’ olarak bilinen, Ö.C.’ye (14) cinsel istismarda bulundukları iddiasıyla 34 kişi hakkında açılan dava sonuçlandı. Davanın tek tutuklu sanığı 28 yıl cezaya çarptırıldı
ZAFER TOKUŞ – AZİZ GÜVENER DHA

Sakarya’da ‘utanç davası’ olarak bilinen 14 yaşındaki Ö.C.’ye 28’i çocuk toplam 34 kişinin cinsel istismarda bulundukları iddiasıyla açılan dava dün sonuçlandı. Dünkü duruşmada, bir numaralı sanık olarak görünen ve davanın tek tutuklusu olan polis müdürü N.Ş. de hazır bulunduruldu.
Mahkeme davanın tek tutuklu sanığı polis müdürü N.Ş.’yi iki suçtan toplam 28 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırdı.

Tutuksuz yargılanan 27 sanık öğrenciye ise ‘cinsel istismar’dan 1 ile 5 yıl arasında, ‘hürriyeti tahdit’ suçundan da 5 yıl 4 ay hapis cezaları verildi. Bu cezalarda hükmün açıklanması geri bırakıldı. 1’i çocuk 5 sanık da beraat etti.

Diğer polis müdürüne beraat
Sakarya 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 34 sanıklı davada 28 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılan polis müdürü N.Ş.’ye yer temin ettiği gerekçesiyle yargılanan polis müdürü E.T. beraat etti. Mahkeme, davada tutuksuz yargılanan 4 yetişkin ve 1 çocuğun da beraatine karar verdi. Mahkemede yargılanan 27 çocuk sanık ise ‘hürriyeti tahdit’ suçundan ayrı ayrı 5 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme bu cezayı hükmün geri bırakılması ile 5 yıl süreyle erteledi.
Mahkeme heyeti yine bu 27 çocuk arasında bulunan ve ‘cinsel istismar’ suçu işlediği belirtilen yaşları 14 ile 18 arasında değişen çocuklara ‘cinsel istismar’dan 1 yıl ile 5 yıl arasında değişen hapis cezaları verdi. Çocukların bu cezaları da ertelendi.

‘Utanç kararı verildi’
Daha önceki duruşmada savunması istenen, çocuğa yönelik zincirleme cinsel istismar suçundan hakkında 52 yıla kadar hapis cezası talep edilen N.Ş., suçsuz olduğunu ve daha önce verdiği ifadelere ekleyecek bir şeyinin bulunmadığını söyledi. Ö.C.’nin avukatı Harika Kalay adliye çıkışında gazetecilere yaptığı açıklama ile mahkemenin kararına tepki gösterdi.

Kala, karar hakkında “Bu dava 34 sanıklıydı. Bu davada da utanç kararı verildi. Sadece yaşı büyük olarak Emniyet Müdürü ceza aldı. Bunu yeterli bulmuyoruz. Diğer yargılanan çocuklar, cezalarının geriye bırakılması uygulaması ile hayatlarına devam edecekler. Devlet eliyle tecavüz bir kez daha aklandı. Karara itiraz edeceğiz” şeklinde konuştu.