1 milyon çocuk haftada 30 saat çalıştırılıyor

18 Kasım 2009

 Sabah / 17.11.2009

Milletvekillerinin hazırladığı rapora göre Türkiye’de yüzde 66’sı erkek, yüzde 34’ü kız olmak üzere 1 milyon çocuk işe gidiyor. Kızlar haftada 30 saat, erkekler ortalama 25 saat çalıştırılıyor.

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 20’nci yılında, çalışma hayatındaki çocuktan, sosyal ve kültürel haklardan, obeziteye kadar her adımda Türkiye manzarası Meclis gündemine taşındı. CHP’li Gaye Erbatur, TÜİK, İLO ve üniversitelerin son verilerine dikkat çekti. Türkiye’de yaklaşık 1 milyon çocuk çalışma hayatı içinde. Bunların yüzde 66’sı erkek, yüzde 34’ü kız çocuğu. Türkiye’de ‘çocuk işçi’ kapsamına giren 5-14 yaş arası kız çocukları haftada 300 saat çalıştırılıyor. Bu rakam erkek çocukları için ortalama 25 saatin üzerinde. Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi Koordinatörlüğü’nde yürütülen Eğitim Reformu Girişimi’nin saptamalarına göre, 6-14 yaş arasındaki her 10 çocuktan birine okul kapalı. Okula gidemeyen her beş çocuktan üçü kız çocuğu.

OBEZ ÇOCUK DENETİMİ VAR MI?

Obezitenin ciddi bir sorun olduğunu fark eden hükümetlerin önlemlerini artırdığına dikkat çeken CHP’li Erbatur, Mili Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’ya, “Obez çocuk sayısına ilişkin bir araştırma var mıdır? Okul kantinlerinde ve yemekhanelerde satılan yiyeceklerin obeziteye yol açıp açmadığının denetimi yapılmakta mıdır?” dedi.