1 milyon 258 bin çocuk daha okullu olacak

20 Haziran 2011

NTVMSNBC / 20.06.2011

Yeni eğitim-öğretim yılında mecburi öğretim çağına giren 1 milyon 258 bin 839 çocuk, ikametlerine en yakın ilköğretim okullarına yerleştirildi. Veliler, Bakanlığın internet sitesinden çocuklarının yerleştirildiği okulu öğrenebilecek.

ANKARA – Yeni eğitim-öğretim yılında mecburi öğretim çağına giren 1 milyon 258 bin 839 çocuk ilköğretim birinci sınıfa başlayacak.

Türkiye genelindeki resmi ilköğretim okullarına 2011-2012 eğitim-öğretim yılında birinci sınıflar için öğrenci kayıtları, Ulusal Adres Veri Tabanı’ndaki adres ve nüfus bilgileri esas alınarak il-ilçe öğrenci yerleştirme komisyonlarının belirlediği kayıt alanları doğrultusunda ”e-kayıt sistemi” ile yapıldı.

Mecburi öğretim çağına giren 1 milyon 258 bin 839 çocuk ikametlerine en yakın ilköğretim okullarına yerleştirildi.

Veliler, Milli Eğitim Bakanlığının internet adresinde yer alan ”Veli Bilgilendirme Sistemi’nden” çocuklarının ”T.C. kimlik numaralarını” yazarak yerleştirildiği okulu ve okulun adresini öğrenebilecek. Bu yerleştirme aynı zamanda kesin kayıt anlamına gelecek.

ZORUNLU BAĞIŞ YOK

Velilerin ek herhangi bir evrak temin etmeden, kayıt, katkı ve zorunlu bağış yapmadan okullar açıldığında çocuğunu okula götürmesi yeterli olacak.

Okula kayıt edilen öğrenci listeleri; okullarda velilerin rahatça görebilecekleri şekilde asılacak, okulların web sayfalarında yayınlanacak veya telefonla sorulduğunda bilgi verilecek.

OKUL NAKİLLERİ

Özel eğitime ihtiyacı olan bireyler ile şehit ve muharip gazi çocuklarının istemeleri ve durumlarını belgelendirmeleri (şehit veya gazilik belgesi, Rehberlik Araştırma Merkezinden alınacak rapor) halinde nakilleri, 2011-2012 eğitim-öğretim yılı başında istedikleri okullara yapılabilecek. Bunlar dışındaki hiçbir kişiye ayrıcalık tanınmayacak.

Okula kayıt edilen ancak bedenen yeterince gelişmemiş olan çocuklar velisinin, kaydı yapılan okula yazılı müracaatı üzerine okul öncesi eğitim kurumlarına devam edebilecek veya kayıtları bir yıl ertelenebilecek.

Görev yeri değişen kamu görevlileri ile ikameti değişen vatandaşların çocuklarının nakli yeni adresine uyumlu okula eylül ayı başında yapılacak. Gerçeğe aykırı beyanda bulunarak okulu değiştirilen öğrencilerin tespiti halinde adreslerine uygun okullara kayıtları ve nakillerinin yapılması sağlanacak.

Yurt dışından gelen, ikametgahı belirlenip nüfus cüzdanı yeni düzenlenen çocukların kayıtlarının hiçbir okula çıkmaması durumunda, velilerin öncelikle İlçe Nüfus Müdürlüğünde adres kontrolü yapacak, ardından İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne giderek çocuğunun adresinin bir okulla ilişkilendirilmesini talep edecek.

Özel ilköğretim okullarına kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin kayıt ve nakilleri okul yönetimleri tarafından adres uygunluğu kontrolü yapılmadan gerçekleştirilecek.